lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Gula villan, kuin kylässä olisi

Meriretken Ison Vasikkasaaren keltaiseen huvilaan kruunasivat kermaiset köyhät ritarit.

22.6.2011 13:39

Vesa Laitinen

Keltaiseen huvilaan pääsee saaristoveneellä.

Keltaiseen huvilaan pääsee saaristoveneellä.

Helteinen helluntai houkutteli veneretkelle Isoon Vasikkasaareen Haukilahden edustalla. Ja perillä kesäravintola Gula villaniin.

Otaniemestä vesimatkaan kului rattoisa tunti. Siinä ehti pällistellä maisemia ja Haukilahden laiturien isoja veneitä. Lähin satama olisi ollut Nokkala, vain kymmenen minuutin päässä määränpäästä.

Sellaisena päivänä väkeä riitti joka paikkaan, myös mukavan luonnontilaiseen saareen.

Keltaisessa huvilassa ei tunne olevansa ravintolassa, vaan pikemminkin kaukaisen sukulaisen luona kesäjuhlissa vähän oudommassa seurassa. Astiat ovat juuri niitä, mitä mökeilläkin, samoin kalustus ja taulut.

Pöydästä toiseen kuuluu murjaista jotakin mukavaa. Eikä vaappuvasta tuolista kehtaa valittaa. Ei myöskään ruuista, jotka viipyivät ja viipyivät. Oli turha kysellä, miksi nuo saivat ennen meitä, vaikka tulivat myöhemmin. Ja ulkohuussi osoittautui sentään vesivessaksi.

Keittiö ja nuori henkilökunta olivat kovilla. Apuväkeä tuntui tulevan aina vain lisää jostakin huvilan uumenista. Pihalla juoma- ja jätskikioskilla riitti jonoa.

Uusi keittiömestari Nikola Tomevski on luvannut tuoda tänne balkanilaisia säväyksiä.

Eniten keittiöstä kannettiin lihapullia ja muusia kera jallukastikkeen. Listalla annoksen nimi oli vääntynyt muotoon Mammas köttbollar, hintaa 15 e.

Tilasimme alkuun runsaan ja raikkaan lohipastramin, jota saatteli fenkolimausteinen retikkasalaatti, 10 e. Tavanomaista tomaatti-mozzarellasalaattia sai täältäkin, 8 e.

Pääruuiksi toiselle grillattuja valkosipulisilakoita, 16 e.

Omaperäinen valmistusmenetelmä sopi silakoihin hämmästyttävän hyvin.

Kesäisen perunasalaatin perunat vaikuttivat viimekesäisiltä.

"Päivän spessu" oli paahdettua karitsaa, ja siinä oli kenties niitä balkanilaisvaikutteita. Mehevyyttä annos kaipasi kuitenkin lisää eikä ollut ihan 23 euron väärti.

Listalla olisi ollut myös vegetempuraa, 22 e, ja toisaalta tuoremakkaraa, 22 e.

Köyhät ritarit, 8 e, sopivat huvilan verannan tunnelmaan nakutetusti. Kermavaahdossa ja mansikkahillossa ei ollut pihtailtu.

Kassakone levisi välillä, mutta virkosi taas ja sylkäisi uumenistaan laskumme: 73 e. Siihen kuului myös olut ja 12 cl punkkua.

Gula villan on mukava paikka, jossa ei tunneta kiirettä muualle kuin seuraavaan veneeseen. Hyvä ostos Espoon kaupungilta.


Gula villan (Iso Vasikkasaari, Espoo), puh. (09) 8882600,


www.gulavillan.fi (myös veneaikataulut). Avoinna 14. 8. saakka ti–su 12–21, sen jälkeen vielä kolmena viikonloppuna.

Tähdet: 3


Saaristoveneet kulkevat Isoon Vasikkasaareen mm. Espoon Haukilahdesta, Nokkalasta ja Otaniemestä kesällä useita kertoja päivässä. Liput 4 e. Aikataulut Espoon kaupungin sivuilla (Espoon palvelut -> Liikunta ja ulkoilu -> Ulkoilu -> Saaristoliikenne ja ulkoilusaaret). Linkit aikatauluihin myös osoitteissa www.gulavillan.fi ja www.vekaline.fi.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

HS.fi/ruoka

Hae reseptejä

Arkistossa Ruokatorstain reseptejä jo lähes 5 000.

Hae

HS Digilehti

HS Digilehti ja Arkisto

HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.

Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.