5.8.2010 13:40
Bistro O mat on kerännyt paljon huomiota.
Kirkkonummella on uusi, kuulemma hyvä ravintola, Bistro O mat, mutta miten sinne pääsee?
Unohtakaa Kirkkolaakso tai Asemankulma. Ainoa oikea osoite on Citymarketin parkkipaikka. Siinä onkin tämän laadukkaan ravintolan vitsi.
On näköjään menty sinne, missä ihmiset liikkuvat, olkoonkin että ympäristö on karu.
Kirkkonummella asuu ostovoimaisia pendelöijiä / työmatkalaisia. Ja lisää tulee, kun moottoritien jatke valmistuu.
Marko Palovaara on maineikas keittiömestari, aikoinaan vuoden kokki, joka on hionut taitojaan G.W. Sundmansilla, Meccassa ja viimeksi Nokassa.
Oma ravintola on downshiftingia aikaisemmista paikoista, mutta tasokas. O mat on myös perheyritys, puoliso Päivi Palovaara toimii ravintoloitsijana. Yritys on saanut paljon huomiota.
Eräänä arki-iltana oli alkutohina ohi ja isäntäväki matkoilla. Henkilökuntaa vaivasi suomalainen helmasynti. Asiakkaat tulivat sisään, eikä tarjoilija tiskin takana ensin nostanut päätään ja katsoi seuraavaksi läpi. Tilaa löytyi hyvin alkuillasta, mutta seitsemän aikaan sisätiloissa paossa terassin ampiaisia oli jo seitsemisen pöytäkuntaa. Paikka on auki myös sunnuntaisin, ja sehän on kirkkonummelaisille hieno juttu.
Lista on mukavan suppea. Alkuruokien haitari on 9,10 e (kantarellikeitto) – 13,50 e (kylmäsavustettu porsaanfilee ja perunasalaatti). Pääruuat 14,40 e (grillatut jättikatkaravut) – 27 e (pippuripihvi). Pasta on vuohenjuusto-tomaattia, 14,80 e, burger 14,50 e.
On myös kaksi kolmen ruokalajin bistromenua, 34 e ja 35 e – tarjoushintoja niin tasokkaasta ruuasta.
On myös ylimääräisiä annoksia "O malla taululla". Siellä oli nyt tapaslautanen (14,50 e), grillattuja porsaan ribsejä (14,50 e) ja haudutettua karitsanlapaa (16,50 e). Tapakset osoittautuivat runsaiksi mutta sovinnaisiksi. Sormiruokaa ne eivät olleet ja siksi vaikeasti jaettavat. Omaa tekoa olivat kaksi hyvää silliä, nokare caesarsalaattia ja toinen keko katkarapusalaattia. Sitten oli kaupan parmankinkkua, vuohenjuustoa ja kirsikkatomaatti.
Ateria parani pääruokiin päästyä. Piparjuurivoissa paistettu siika (21 e) oli täysosuma. Se lepäsi voisten siikliperunoiden, pinaatin ja parin kantarellin päällä. Kastike oli petollisen kevyeltä näyttävää vaahtoa, jossa kuitenkin maistui kerma. Kalan kanssa lasillinen "uuden maailman" sauvignon blancia (6 e).
Toinen ruokailija arvosti grillattua kukonpoikaa, joka todella oli kotimaista kukonpoikaa, ei mitään broileria (17,70 e). Kesävihannessalaatti saatteli.
Jälkiruuat maksavat 7,40 e, ja niissä heitetään yksinkertaisuudelle hyvästit.
Vadelmaclafoutis tarkoittaa sitä, että marjat peitetään kuohkeaan leipomukseen. Mukana oli myös vadelmasorbettia. Fondant on taidokas suklaapaistos, joka jätetään sisältä hieman juoksevaksi. Vaniljajäätelö täydensi.
Seuraava käynti ajoittui maanantaihin ja lounasaikaan. Muutama pöytäkunta oli silloinkin syömässä. Palvelu oli aivan toista, kun ravintoloitsija oli paikalla.
Lounasruokia olivat mm. katkarapusalaatti (8,30 e) ja häränrinta (13,80 e) sekä paistetut silakat ja muusi (10 e). Lounaaseen kuuluu raastepöytä. Nyt oli raastettu enimmäkseen lanttua, vähän varhaiskaalia ja sipulia – ei ehkä sitä, mitä odotti tähän aikaan vuodesta.
Lounaalla tarjotaan omanlaistaan jälkiruokaa (5,40 e). Nyt se olisi ollut jotakin suklaa- ja vadelmapitoista.
Vaatii vielä paljon ennen kuin Kirkkonummelle lähtisi varta vasten syömään ja juomaan esimerkiksi junalla. Matkaa marketiin on alle puoli kilometriä, mutta polku asemalta marketille on keskellä rakennustyömaita ja roinainen. Ruuan takia reissu kyllä kannattaisi.
Bistro O mat (Asemankulma 2 02400 Kirkkonummi) www.bistromat.fi, p. + 358 (0)50 433 8700. Avoinna ma–to 11–22.30, pe 11–23.30, la 12–23.30, su 12–18.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.
Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.