26.3.2009 12:00
Huippumuotoilu ei aina takaa mukavaa istumiskokemusta. Philippe Starckin haamutuolia on pehmennetty tyynyllä.
Tämä juttu meni vähän poskelleen.
Posken, tuon uustrendikkään raaka-aineen, kun piti olla siinä pääosassa. Kesken kaiken Tasty Deli uusikin listansa: poski poistui, ja tilalle tuli samanhenkinen "ylikypsä" karitsanniska.
Naudanposki kuului tammikuussa pidetyissä Bocuse d'or -kokkikilpailuissa liha-annoksen pakollisiin raaka-aineisiin.
Suomen Filip Langhoff tarjosi murean poskinokareen leipävanukkaan päällä, mustaherukoiden ja piparjuuren kera, katajanmarjoilla maustettuna.
Vilkaisu Ruotsin ravintoloiden tämän vuoden White Guideen osoittaa, että poskea on tarjolla siellä ja täällä varsinkin Tukholmassa.
Helsingissä vasikanposkea näkyy olevan G. W. Sundmansin listalla, kateenkorvan ja kantarellien kera (29,50 e).
Vasikanposki maksaa parikymppiä kilo Hakaniemen hallissa, mutta pelättävissä on, että se kallistuu vielä.
Posken houkuttelemana tutustuin siis Tasty Deliin, mainioon pikku paikkaan. Se on eräänlainen tilaihme. Entisessä pikkupuodissa on kaksikymmentä paikkaa. Apuna on peräpenkki, mutta ahdasta on.
Ilmavuutta tuovat aidot Philippe Starckin läpinäkyvät Ghost-tuolit. Leijuvaa vaikutelmaa häiritsee hieman istuimeen kiinnitetty tumma pehmike – haamutuoli ei taida olla kovin mukava.
Lounaalla on täysi ruljanssi jo kello 10.30 alkaen, aina kolmeen saakka. Ovi käy tiuhaan ja tiskiltä haetaan noutoruokaa. Neljästä lounasvaihtoehdosta kolme on lounassetelin hintaisia (8,70 e).
Lounaslista ei eroa paljon tavanomaisesta, mutta ei ole mättöäkään. Siitä pitävät pienet finessit huolen.
Muuten tavallista broilerisalaattia saatteli huolella tehty sweet chilimaapähkinäkastike. Tomaattilohkot ja kesäkurpitsaviipaleet oli käytetty grillissä.
Neljänä iltana viikossa Tasty muuttuu hyväksi ruokaravintolaksi. Keittiössä vaikuttaa Ruotsin Pontus-ravintoloissa työskennellyt Mikael Åberg.
Ensimmäiseksi tuodaan vastaleivottua leipää ja mainiota levitettä (maa-artisokkaa, pinjansiemeniä, parmesaania).
Suppeaa ruokalistaa katsoo hyväksyen. Kolme alkuruokaa, neljä pääruokaa, turskaa, karitsanniskaa, pihvi ja kasvisannos, kolme jälkiruokaa. Toistuva numero on illan husmans, siis kotiruoka (15 e). Nyt se olisi ollut osso buco.
Hinnoittelu on järjissään. 37 euron paketti houkuttelee syömään alkuruuan, pääruuan ja jälkiruuan, jotka muuten maksaisivat vitosen enemmän.
Maa-artisokkaa on alkukeitossakin. Se kaadetaan kannusta korkealta: pientä tervetullutta pöytäteatteria. Paahdettu kampasimpukka kruunaa kuohkean ja miedon keiton.
Karitsanniska on niin mureaa, että sitä voisi syödä lusikalla. Niskaa on haudutettu peräti kymmenen tuntia 85 asteessa. Hauduttamalla saa makua, ytyä ja pehmeyttä myös edullisiin, unohdettuihin ruhonosiin.
Saatteena ovat kurpitsapyree, mustaherukkakastike ja härkäpavut. Jälkimaku on erinomainen, ei vähiten punkun, espanjalaisen El Circulo Crianzan, ansiosta.
Mainiota ateriaa ei sumentanut edes jälkiruuan, omenatorttu Tarte Tatinin, osittain kärventynyt pohja.
Kriitikon tähdet: 4/5.
Tasty Deli, Fredrikinkatu 37, puh. 010 548 6303, www.tasty.fi. Avoinna: ma–pe klo 10.30–15, ke–pe 17–24, la 12–24.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.
Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.