maanantai 20.5.2013 | Lilja, Karoliina  Onnittele e-kortilla
Kaatuneitten muistopäivä
SIELU JA RUUMIS

Riku Nieminen

28.10.2011 9:35

Jukka Lehtinen

”Minulla on samanlainen ruumis kuin nuorella ­Urho Kekkosella. Hänellä oli samanmittaiset jalat ja selkä ja samanlainen pään muoto kuin minulla.

Jalkani ovat suuret suhteessa muuhun ruumiiseen. Toinen on kokoa 45, toinen 46. Muuten olen keskimittainen, 181 senttiä pitkä. Isot jalat pakottavat minut seisomaan paljon pä­kiöillä ja siksi minun on vaikeaa olla paikoillani. Heijaan usein itseäni puolelta toiselle.

Tanssijakollegat ovat sanoneet, että minulla on hyvin taipuvaiset akillesjänteet. Pystyn menemään kyykkyyn ilman, että kantapäät nousevat ilmaan. Se ominaisuus ja isot jalat ovat varmaan vaikuttaneet näyttelemäni Munamiehen syntyyn. Minun on helppoa olla puvun sisällä.

Olen harrastanut paljon eri urheilulajeja. Jalkapallo on varmaan ainoa palloilulaji, jota en ole pelannut seurassa. Tanssi ja telinevoimistelu ovat kuitenkin olleet minulle rakkainta. Pidän akrobatiasta ja fyysisten temppujen tekemisestä.

Toisella vuosikurssilla Teatterikorkeakoulussa törmäsin ilmassa puolapuihin kesken volttisarjan ja tulin pää edellä alas. Reisi­lihas repesi, ja tuli muitakin pehmytkudosvaurioita. En pystynyt kahdeksaan viikkoon tekemään mitään. Se on hiljentänyt vauhtia vähän. Otan nykyään rauhallisemmin lavallakin. Ekonomiaa on tullut enemmän. On pakkokin, muuten ei jaksaisi.” 24-vuotias näyttelijä


24-vuotias näyttelijä. (Julkaistu kesäkuussa 2011)

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.

--%>