lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
NÄILLÄ SUOMI AJOI

Pininfarina suunnitteli Peugeotin menestysmallin

27.6.2009 3:48

kuvankäsittely pauligin keräilysarjaa mukaillen kimmo taskinen

 Peugeot on perinteitä tihkuva ranskalainen automerkki. Ensimmäiset Peugeotit nähtiin Suomen teillä jo lähes 100 vuotta sitten eli 1910.

Peugeot oli Ranskan ulkopuolella pieni peluri ennen kuin ylempään keskiluokkaan kuuluva 403-malli tuli markkinoille. 403 esiteltiin 1955.

Peugeot 403 oli ranskalais-italialaista yhteistyötä, sillä auton suunnitteli italialainen Pininfarina. Mallista tuli menestys ja ensimmäinen Peugeot, jota valmistettiin yli miljoona.

Tuontisäännöstelyn hallitsemassa Suomessa 1960-luvun alussa Peugeot valtasi 403:n avulla rekisteröintitilastossa paikan kymmenen suosituimman tuntumaan. Samoilla vaiheilla Peugeot keikkuu edelleen.

Peugeot 403 oli ennen muuta käyttöauto, joka kelpasi niin taksiin kuin ralliin. Tosiasia kuitenkin on, että 403:n seuraaja, taksissa menestynyt 404 varmisti ranskalaismerkin lopullisen läpilyönnin.

403:n menestyksen taustalla oli hinta. Se oli halvempi kuin samoihin aikoihin markkinoille ilmestynyt kova kotimarkkinoiden kilpailija Citroën DS. Kansainvälisillä markkinoilla Peugeot 403:n päävastustaja oli Volvo Amazon.

Peugeotin päämajassa Sochaux'ssa oltiin sikäli valveutuneita, että 403 oli suurina sarjoina valmistettavien dieselhenkilöautojen uranuurtaja. Peugeot 403 diesel tuli kauppoihin vuonna 1959.

Hieman kärjistäen voisi sanoa, että Peugeot oli vuosikymmeniä aikaansa edellä dieselprojektissaan. Peugeotin dieselmoottori oli 1,8-litrainen ja kehitti 55 hevosvoimaa.

Bensakone oli kuitenkin dieseliä suositumpi. Tarjolla oli 1,3- ja 1,5-litraiset bensiinimoottorit. Tehokkaimmasta 1,5-litraisesta löytyi 65 hevosvoimaa. Huippunopeudeksi mainitaan 135 kilometriä tunnissa.

Kaikissa pyörissä oli rumpujarrut.

Suomessa auto rekisteröitiin viidelle hengelle, mutta kuudennellekin matkustajalle olisi ollut tilaa. 403:ssa on niin sanottu rattivaihde, jolloin edessä löytyy tilaa "ylimääräiselle" matkustajalle.

Peugeot ei jäänyt alkumenestyksen jälkeen tuleen makaamaan vaan kehitteli 403:sta lukuisia versioita. Seitsenpaikkainen farmari esiteltiin 1957. Farmarina Peugeot 403 oli myös luokkansa edelläkävijä.

Teknistä etevyyttäkin oli. Peugeot 403:ssa oli ensimmäisenä maailmassa jäähdyttimen tuuletin, joka kytkeytyi toimintaan moottorin lämpötilan mukaan.

Suhteellisen nopeana Peugeot 403 oli oiva poliisiauto. Peugeot menestyi myös Atlantin takana niin hyvin, että suosittu tv-etsivä, Peter Falkin näyttelemä Columbo kurvasi aina rikospaikalle hieman kolhiintuneella 403:lla.


Lähteitä: Olli J. Ojanen: Autot ja autoilu Suomessa 60-luvulla, independent.co.uk, peugeot.fi, wikipedia.

Helsingin Sanomat | hs.auto@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.