lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
TALLIRENKI

Auton talviseisonta

24.11.2006 13:43

Aion jättää autoni seisontaan joulu-helmikuuksi, siis kolmeksi kuukaudeksi. Kannattaako minun välillä käyttää moottoria akun takia vai voinko seisottaa autoa koko ajan ilman erityisiä toimenpiteitä?

Autot on tehtyä käyttöä varten, ne eivät erityisesti pidä seisottamisesta. Kolmen kuukauden seisonnan jälkeen auto ei lähde enää käyntiin ellei akkua lataa välillä. Helpointa on kuitenkin ottaa akkukaapeli irti tai mielellään ottaa koko akku lämpimään varastoon säilytykseen.

Kannattaa muistaa että tyhjä akku jäätyy pakkasessa ja menee pilalle. Jos autoa käyttää kesken seisonnan, moottori tulee ajaa kunnolla lämpimäksi, ei siis pidä vain "ottaa savuja".

Kun seisottamisen jälkeen auto on vihdoin saatu käyntiin, voi yleensä aloittaa jarrujen elvyttelyn, jotka tuppaavat jämähtämään helposti.

Usein pelkkä ajelu riittää herkistämään ne.

Käsijarrua kannattaa myös käyttää seisonnan jälkeen, koska muuten katsastusmies huomaa sen puoltavan reippaasti.

Käsijarrua ei kuitenkaan tule vetää kiinni itse seisonnan ajaksi. Jos käsijarru ei pidä seisonnan jälkeen, niin kannattaa riuhtoa sitä kaikin voimin, koska käsijarruvaijerin vaihto kuuluu kausiautoilijan kevääseen siinä missä vappukin.

Eli siinä hiukan pelottelua auton seisottamisesta.

Onneksi kysyjällä ei ollut kuin kolmen kuukauden periodi: kyllä siitä autostasi vielä kalu saadaan tuon jälkeen.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.