lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
TALLIRENKI

Ekoauto Etelä-Saksaan

5.12.2006 13:50

Hei Tallirenki, muutin kaupungista maalle missä joukkoliikenne on harvassa, joten näin talven tehdessä tuloaan ajatuksissa pyörii auton hankinta. Mikähän olisi sopivan­hintainen, mahdollisimman pienipäästöinen ja ympäristöystävällinen auto? Asun Etelä-Saksassa joten kesällä on ilmastointi tarpeen, talvella kuulemma olosuhteet ovat kuin Etelä-Suomessa...

Tämän tyyppinen kysymys on itsessään jo hieman monitahoinen. Varsinkin kun se alkaa "mikähän olisi sopivan hintainen..." Tallirengin ja kavereitteni mielestä auto on kulkuneuvon lisäksi osa persoona tai jopa jonkin jatke. Sopivan hinnan määrittely on aavistuksen vaikeaa.

Jos kyseessä kuitenkin on lähinnä vain liikkumistarpeen tyydyttämiseen tarkoitettu sohvaryhmä (2 nojatuolia ja 3 hengen sohva takana), ehkäpä silloin kannattaa katsella sieltä halvimmasta päästä, sanotaan Suomessa alle 20 000 euroa ja Saksassa alle 14 000. Sen ylitse maksamalla alkaa sitten saada jo koko, näköä ja suorituskykyä yli tarpeen. Myös muutaman vuoden ikäinen käytetty on harkinnan arvoinen juttu.

Päästöissä pieni ja uusi on hyvä. Ympäristöystävällisyyttä voi kuitenkin arvioida niin monella tavalla. Jos yrittää huomioida valmistusta, kuljetusta kaukaisista maista, ei pelkkä auton polttoaineen kulutus ei ole enää yksinään ratkaiseva tekijä. Huoltovälikin liittyy asiaan, sillä on myös vissi ero vaihtaako 4-8 litraa öljyä viidentoista vai kolmenkymmenen tuhannen kilometrin välein. Kunhan vekotin ei ole kauhean vanha, sanotaan alle viisi vuotta ja mikään kaupunkimaasturi ;-)

Hybridissä on yhdistetty useampia voimalaitteita tyyliin bensiini- ja sähkömoottori. Alun perin sillä haviteltiin pientä polttoaineen kulutusta, mutta tällä hetkellä se on myös suorituskyky kysymys: ison auton kiihtyvyys porrasta pienemmällä moottorilla (down sizing olisi ehkä aika hyvä termi mitä tulee polttomoottoriin).

Ympäristön kannalta Tallirenkiä kuitenkin hieman arveluttaa, kun julkisessa keskustelussa ei puhuta mitään kierrätyksestä.

Kännykän akku on jo jonkin sortin ongelma niin mitä me teemme niillä hybridien akuilla tulevaisuudessa (no ok, niitä on vähemmän).

Polttoaineenkulutuksen kannalta hybridit ovat etevämpiä kuin saman suorituskyvyn tai saman kokoluokan perinteisellä tekniikalla toteutetut sisarmallinsa.

Ekoautoja on oikein viranomaisten toimesta (poliitikkojen vaatiessa) yritetty määritellä, mutta vaikeaahan se on. Ympäristökysymykseen kun vaikuttaa myös miten sitä autoa käytetään ja arvo silläkin on mihin sitä käytetään. Helpoin ympäristöteko on välttää turhaa ajamista.

Kaikki nykyvehkeet ovat talvella (ainakin Etelä-Saksassa) riittävän talvenkestäviä. Ajettavuus on normaali liikennesääntöihin ihan riittävä.

Nämä kommentit toki ehkä kumoaa ensimmäisenä nirsoksi kasvanut lehtimies, mutta muistakoon hekin, että ihminen on sangen sopeutuvainen olento, myös siihen millä ajaa.

Paikallisten automyyjien kannalta kotimaisuus on arvo jo sinänsä. Vanhan peukalosäännön mukaan n. 25 prosenttia Saksan väestöstä saa elantonsa suoraan tai epäsuoraan autojen kautta.

Se on siis heille enemmän kuin metsäteollisuus meille. Ja jos Suomessa vaatisi ehdottomasti kanadalaista paperia, niin osa ihmisistä voi loukkaantua.

Tallirengin mielestä yksi parhaista perusteista valita automerkki on se, millä merkillä on lähimpiä kotia isohko huoltopiste. Eli osta sen merkkinen auto kuin kotiasi lähin iso huoltoliike on. Selviät helpoimmalla.

Tai jos luottaa työpaikkansa pysyvyyteen, niin myös työpaikan lähellä olevan dealerin merkki on harkinnan arvoinen. Kun taistelet itsesi pahimmillaan muutaman kerran vuodessa bussilla räntäsateessa töihin koska autosi on huollossa, niin se vasta harmittaa.

Kaikki autot korjaamoa kuitenkin joskus tarvitsevat – se on busineksen elinehto!

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.