10.10.2009 3:48
Olen ollut tähän asti tietoisesti autoton. Sähköautojen myötä mieli alkaa viedä auton ostoon. Akkujen huono kesto kuitenkin mietityttää. Onko olemassa jotain syytä siihen, ettei sähköautojen katoilla ole aurinkopaneeleja tai etumaskin takana rivistöä pikkuisia tuulimyllyjä?
Itse asiassa autojen katoilla on aurinkopaneeleja, mutta tuulimyllyjä ei vielä ole. Näiden keksintöjen kannalta ongelmana on saavutettavissa olevan tehon pienuus. Aurinkokennon tehoa käytetään yleensä ilman kierrättämiseen auton sisällä, jolloin auringon paahteessa seisovat autot pysyvät etelän mailla hiukan viileämpinä.
Energiaa otetaan talteen jarrutuksissa, joten kaikki akusta otettu ponsi ei mene hukkaan. Siitä huolimatta sähköautoilla on vain vähän toimintamatkaa. Jos haluat hiukan luistaa ja tyydyt pistokehybridiin, tilanne näyttää hiukan paremmalta. Esimerkiksi verkkolatausmahdollisuudella varustettu Toyota Prius tullee markkinoille lähitulevaisuudessa ja sillä voit ajella yhdellä latauksella 20 kilometriä, jos lupaukset pitävät.
Sinulla on joka tapauksessa hyötyä aikaisemmasta autottomuudesta, koska säästynyttä rahaa palaa. Tyynyn alta kannattaa kaivaa aluksi noin 30–40 000 euroa. Jos käy todella hyvä tuuri, saatat päästä 20 000 eurolla. Tallilla nimittäin kuiskitaan, että ranskalainen sähköautojen valmistaja Heuliez olisi saamassa Suomesta maahantuojan, ja kolmepaikkainen Friendly olisi tulossa myyntiin edukkaaseen hintaan.
Jos aurinko paistaisi todella kirkkaasti, kuten Norjassa, saattaisit saada huomattavan veroedun, ilmaisen pysäköinnin ja bussikaistan käyttöoikeuden. Valitettavasti eduskunnassa taitaa olla tällä hetkellä joku lautapino hukassa, joten asiaan päästään käsiksi vasta, kun tärkeämmät asiat on saatu hoidettua.
Helsingin Sanomat | hs.auto@hs.fi