19.9.2009 3:47
Minua on askarruttanut eräs asia. Miksi kuorma-autojen eturenkaiden vanteet pullottavat ulospäin, mutta takarenkaiden vanteet ovat kuopalla sisäänpäin?
Vai että pullottaa vanteet. Niin ne kai sitten tekevät.
Kyllä tuollekin asialle selitys löytyy, vaikkei Tallirenki ole itse tullut kiinnittäneeksi huomiota moiseen asiaan.
Etupyörän vanteiden pullotus ulospäin on tilakysymys. Vanteen sisälle pitää saada mahtumaan jarrut ja niiden lisäksi myös se nivel, jonka ympäri ohjaava pyörä kääntyy. Kääntötilanteessa kääntöakselin sivusuuntainen sijainti pyritään sijoittamaan tienpinnan tasolla niin, ettei syntyvä kääntösäde olisi kovin suuri.
Henkilöautojen kohdalla puhuttiin joskus viimevuosituhannella negatiivisesta kääntösäteestä. Jos luette vanhoja lehtien autojuttuja, niissä puhuttiin jopa nollapisteohjauksesta. Negatiivinen kääntösäde tarkoittaa sitä, että kun ajetaan suoraan ja jarrutetaan, renkaan kosketusalueella syntyvällä pitkittäisellä voimalla ja tuolla kääntösäteellä muodostuva momentti pyrkii keskittämään ohjausta.
Kun vanne pullottaa ulospäin, voidaan kääntöniveltä saada mahtumaan ulospäin.
Takapyörien kohdalla yksi useimmin vaikuttava syy on se, että käytetään paripyöriä. Eli taakse on asennettu kaksi pyörää rinnakkain, ja tällöin ulompi vanne pullottaa sisäänpäin. Mutta kyllä se sisempi vanne sitten pullottaa ulospäin. Näin vanteiden kiinnitysalueet ovat keskenään kosketuksissa, ja koko paketti saadaan kiinnitettyä akselille.
Mikäli takana ei ole paripyöriä, pullotus on luontaisesti ulospäin, jotta sinne vanteen sisälle saadaan riittävästi tilaa jarruille. Ja näinhän noiden super single -renkaiden kohdalla tilanne onkin.
Helsingin Sanomat | hs.auto@hs.fi