lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
TALLIRENKI

Tuulilasinpyyhkijöiden hoitaminen

16.5.2008 12:28

Tuulilasin pesunestettä koskevan kysymyksen innoittamana tuli aloittelevalle naisautoilijalle mieleen muutama yksinkertainen kysymys tuulilasin pyyhkijöistä. Mistä tietää milloin on aika vaihtaa pyyhkijöiden sulat ja mikä on paras tapa puhdistaa niitä? Miten estää pyyhkijöiden vinkuna? Entä miten suunnataan pesunesteen suuttimet? Voiko tuulilasin pyyhkijöiden toimivuutta parantaa jotenkin muuten?

Tuulilasinpyyhkijät kannattaa vaihtaa kun ne alkavat jättää "raitoja" märkää tuulilasia pyyhkiessä. Tuulilasinpyyhkijöihin on olemassa jos jonkinlaista puhdistusliinaa, mutta ihan perusrätit shampoon kanssa taitavat ajaa saman asian.

Jos pyyhkijät vinkuvat, eivätkä puhdistus ja vaihto auta, kannattaa tarkistaa että jouset painavat pyyhkijöitä kunnolla lasia vasten.

Myös kulahtanut pyyhkijän vivusto saattaa ilmetä vinkuvina sulkina. Vinkumisesta kannattaa valittaa huollossa, koska tyyppivikoja asian suhteen on ollut.

Pesunesteen suuttimet voi suunnata vaikkapa nuppineulalla. Eli ohut neula vaan reikään ja varovasti taivuttelemaan.

Muista, että ajoviima painaa suihkua alaspäin, joten pysähdyksissä ainakin yhden suihkun tulisi osua mieluummin tuulilasin yläreunaan kuin keskelle.

Tallirengin mielestä normaalisti toimivia tuulilasinpyyhkijöitä ei juuri tarvitse viritellä.

Niin sanottu turvaura jakaa voimakkaasti autoilijoiden mielipiteitä puolesta ja vastaan. Itse en sellaisesta mitään maksaisi, koska käytännön hyötyä ei taida olla.

Samalla rahalla saa muutaman parin pyyhkijöitä, mikä parantaa näkyvyyttä enemmän kuin mikään lasin jyrsiminen ikinä. Toimivat pyyhkijät yksistään hoitavat homman. Jos hiukan luksusta haluaa, kannattaa panostaa mekanismittomiin pyyhkijöihin. Ne eivät jäädy talvella, kun ei ole mitä jäätyä.

P.S. Kaikenlaista nano-hömppää on liikkeellä – älkää uskoko!

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.