24.3.2010 3:00
Pekka Martikaisesta japanilaiset farkut ovat laadukkaita. "Siellä on pitkät perinteet puuvillatuotannosta."
Pekka Martikainen, 26:
"Ostan vain pesemättömiä farkkuja, yleensä kahdet vuodessa. Tärkeintä on, että ne ovat paksua kulumatonta kangasta. En pese farkkuja ainakaan ensimmäiseen neljään kuukauteen, ja sen jälkeenkin vasta kun ne alkavat näyttää likaisilta. Näin ne kuluvat kauniisti omannäköisiksi.
Rakastuin pesemättömiin farkkuihin viitisen vuotta sitten, kun menin ensimmäisen kerran farkkukauppaan töihin. Olin mennä naimisiinkin Comme des Garçonsin farkkupuvussa, mutta en löytänyt oikean kokoista."
Pesemätön tumma farkkumuoti saa vaikutteensa farkkujen synnyinajalta 1800-luvulta. Työmiesten farkut olivat tuolloin hyvin jäykkää ja kestävää tummansinistä kangasta. Pohjoismaiden ensimmäinen kivipesula perustettiin Suomeen vuonna 1978.
Farkkua kaikille! 24.3.2010
Farkkuleggingseissä parasta on jousto 24.3.2010
Tanssija viihtyy väljissä lahkeissa 24.3.2010
Denimiä jo 50 vuoden kokemuksella 24.3.2010
Farkuissa vaikka hautaan 24.3.2010
Värikkäät housut piristävät asua 24.3.2010
Helsingin Sanomat | hs.kuluttaja@sanoma.fi