5.1.2009 0:00
"Ihan perinteiset hyvonit", vähätteli Rantaraitilla koiran kanssa lenkillä ollut Robert Ginström pukeutumistaan. "Mutta kun mennään hiihtämään tai lenkille, niin sitten otetaan kaapista urheilukerrastoja."
Kipakka kahdeksan asteen pakkanen ei vielä saa espoolaista Pauli Nissistä kaivamaan kaapista pitkiä kalsareita.
"Pitää olla vähän kylmempi. Sellaiset –20 tai –25 astetta", Helsingin Kampin Narinkkatorilla asioille sunnuntaina puolilta päivin kiirehtinyt nuorimies määritteli.
Kymmenen pakkasasteen tienoilla valjennut sunnuntaiaamupäivä sai kuitenkin monen muun pääkaupunkiseutulaisen vetämään jalkaansa kesäkalsareita pidempää. Helsingin Sanomat tiedusteli sunnuntaina ulkoilijoilta, millaisissa alustamineissa ulos on lähdetty.
Espoossa Haukilahdessa rantaraitin kävelijöistä moni luotti joko välihousuihin tai urheilukerrastoon. Varpaista pitivät huolta muun muassa anopin tekemät villasukat tai lasketteluvermeistä lainatut polvisukat.
Ilmeisesti Helsingin keskustan Narinkkatorilla oli varauduttu pikemminkin sisätiloissa oleskeluun. Sen verran monen sääriä peittivät vain päällyshousut.
Helsingin Sanomat | hs.kaupunki@sanoma.fi