lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
TYYLI

Kuppi ei kerro kokoasi

Rintaliiveissä ympärysmitta ratkaisee: 80D-kokoa käyttänyt olikin 70G, 70H ja 75F

16.5.2008 0:00

hanna-kaisa hämäläinen

Vihdoinkin väriä! Anna-Maria Arvola ihastui vihreisiin push up -pitsiliiveihin. Alusvaatekonsulentti Aila Güngör kiinnittää olkaimia halterneckiksi.

Vihdoinkin väriä! Anna-Maria Arvola ihastui vihreisiin push up -pitsiliiveihin. Alusvaatekonsulentti Aila Güngör kiinnittää olkaimia halterneckiksi.

 Naiselle rintaliivien kuppikoko on melkeinpä identiteettikysymys. Olen aina ollut B-kuppinen! ilmoittaa moni asiakas alusvaatekonsulentti Aila Güngörille.

"Kuppikoko ei kiinnosta minua", Güngör tokaisee. "Ympärysmitta on kaiken a ja o."

Kun mittanauha tuntuu puristavan pallean kasaan, otetaan ympärysmitta oikein. Tunnun on oltava lievästi sanoen napakka.

Vasta sitten aletaan puhua kuppikoosta. Ja yllättävän usein – lähes aina – se on suurempi, kuin luulit.

Nyt etsitään rintaliivejä Anna-Maria Arvolalle, 38. Hän käyttää useimmiten kokoa 80D. Güngörin otteessa mittanauha puristuu kuitenkin noin 73 sentin kohdalle.

Siispä rintaliivimetsälle. Kierros alkaa Sellon Prismasta.

Arvola harrastaa moottoripyöräilyä: enduroa ja road racingiä. Kunnolliset sporttiliivit olisi hyvä löytää.

Triumphille työskentelevä Güngör opastaa, että urheiluliiveissä ympärys saa olla tavallista napakampi. 70-senttinen koko riittää Arvolalle. Valikoimasta lähimmäksi sattuu 70F.

"70G olisi paras", Güngör toteaa. "Ympärys on napakka, mutta kuppi liian pieni. Rinta pursuaa. Tätä näkee nuorilla tosi paljon: he sullovat rinnat liian pieniin kuppeihin."

Yleensä ihmiset lähtevätkin konsulentin pakeilta isommissa kupeissa.

"G-kuppi ei ole harvinainen. Ihmiset vain eivät osaa ostaa sitä. Jos liivi ei sovi, moni etsii mieluummin isomman ympärysmitan kuin isomman kupin. Sitten ihmetellään, kun olkaimet valuvat hartioilta."

Kaupat toki myyvät sitä, mitä ihmiset ostavat: liikkeet ovat pullollaan A-, B- ja C-kuppeja.

Sileät arkiliivit kirjataan seuraavaksi toivelistaan. Anna-Maria Arvola kauhistuu ehdolle tuotua 75F-kokoa.

"Varmasti liian isot!"

Koko osoittautuu täydelliseksi. Rinnanvälin keskiosa napsahtaa paikoilleen ihoa vasten eikä kohoa, vaikka Arvola nostaa kädet ylös.

Väriä, väriä! Sitä lähdetään etsimään Sellon Lindexistä. Tarjolla on herkullista pinkkiä, vaaleanpunaista ja keltaista. Niissä tosin kupit päättyvät D:hen. "Isojen tyttöjen" Generous-mallisto tarjoaa joitakin E-kuppeja.

Löytyy pirteä keltainen, joista lähimmäksi oikeaa sattuu koko 80E. Sovituksessa liivi näyttää aika hyvältä, mutta Güngör arvelee, että käytössä se alkaa painaa kainaloista ja nousta selästä ylöspäin.

"Ympärysmitta on liian iso. Kupin yläosaan tulee ryppy ja kaarituki painaa kainaloon."

Myyjän avulla myymälästä löytyvät yhdet täydellisen liivit, mustat, kokoa 75F. Güngörin ohjeisiin jo tottunut Arvola nappaa kiinni liivien keskeltä edestä, kumartuu ja ravistaa kevyesti. Näin povi valuu kuppiin. Noustaan ylös ja katsotaan, pursuaako rintaa kupin yli. Ei.

"Taas jouduit tyytymään mustaan", Güngör toteaa.

Uusi katse kevätväreihin luodaan alusvaateliike Changessa. Täällä nätit sävyt, pitsit ja koristelut on saatu sopimaan isoihinkin kuppeihin. Minna Durrani Changesta kertoo, että merkin koot ovat vähän tavallista pienemmiksi mitoitetut. Anna-Maria Arvolan kirjaimet sen kuin kasvavat.

"Mä saan väriä!" hän hihkuu 70H-kokoisissa vihreissä liiveissä.

"Nyt löydettiin nuorille kaunis, värillinen push up -liivi. Sitähän ne aina kysyvät", Güngör myhäilee.

Olkaimia saa muunneltua mekon tai topin mallin mukaan.

"Ennen kuin ostaa juhla-asun tai jakkupuvun, jossa haluaa olla edukseen, pitää hankkia hyvä alusasu. Silloin päällivaatteesta saa parhaan hyödyn irti", Güngör neuvoo.

Toisesta erikoisliikkeestä löytyy aarre: 70H-kokoinen vaalea korsetti. Kotimaisen Figuran malli istuu kuin valettu. Se sopisi upeasti juhlamekon – ja tietysti morsiuspuvun – alle.

"Näitä kokoja ei korseteissa yleensä näe!" Güngör kiittää.

Myyjä Eija Vilkka nyökyttelee. Ammattilaiset puhuvat samaa kieltä:

"Monet käyttävät jotain 75B:tä, mutta saattavat olla oikeasti 65E. Ympärysmitastahan se on kiinni", Vilkka vahvistaa.

Kokeillaan vielä kaarituettomia liivejä, kokoa 75F. 70G olisi taas paras. Vilkan mukaan sen saa tilauksesta.

Minkä kokoisia rintaliivejä Anna-Maria Arvola nyt sitten ostaa tämän kierroksen jälkeen?

80D vaihtui näihin: 70G (urheilu- ja kaarituettomat liivit), 75F (useat kaarituelliset liivit) ja 70H (yhdet push up -pitsiliivit sekä korsetti).

Helsingin Sanomat | hs.koti@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.