lauantai 25.5.2013 | Urpo  Onnittele e-kortilla

Muoti on pian pois muodista

7.5.2012 3:00

Muodissa varmaa on, että kohta se on pois muodista. Jokaisessa kulttuurissa on muotia, ja sillä on oma evoluutionsa: muoti luo itse itseään ja muuttuu koko ajan.

Tutkija Ritva Koskennurmi-Sivosen mukaan yksi on kuitenkin varmaa: muoti on aina tavalla tai toisella vanhan toistoa. Trendit hylätään ja ne palaavat tietyn ajan jälkeen, mutta eivät koskaan täysin identtisinä.

Muoti kiinnostaa erityisesti nuoria, koska kaikki trendit ovat heille uusia. Aikuisena hyvä pukeutuja osaa poimia muodista sen, mikä sopii omaan tyyliin. Jos muoti ei miellytä, sen voi ohittaa, koska se on kohta vanhanaikaista.

Ennen muodin määritteli eliitti. Vielä 50-luvulla Pariisi näytti suunnan. 1970-luvulla länsimainen pukeutumiskulttuuri arkistui. Juhlaankin saattoi mennä missä vaatteissa tahansa.

Nyt muoti on sirpaloitunutta, ja vaate kertoo ennen muuta viiteryhmästä. Vaatebisnes nuuskii eri alakulttuureista nousevia trendejä ja kaupallistaa niitä. Esimerkiksi hippien, punkkareiden ja hipstereiden pukeutumisesta on otettu vaikutteita kaupalliseen muotiin.

Muoti on joukkoliike. Jos pukeutuu omintakeisesti, on originelli. Vasta jos tyyli saa jäljittelijöitä, siitä voi tulla muotia.

Populaarimusiikki, elokuvat ja televisiosarjat ovat erityisen tehokkaita muotitrendien levittäjiä, ja niitä käytetään siihen myös tietoisesti.

Helsingin Sanomat | hs.terveys@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.

--%>