9.10.2009 3:00
Minna Suikkari on tyypillinen tiimalasi: lantion ja rinnan ympärysmitat ovat samat, ja vyötärö 20 senttiä pienempi. Pelkistetty linjakkuus on eduksi.
Moni tiimalasivartaloinen nainen pukeutuu empire-linjoihin ja A:n muotoisiin halaatteihin. Miksi ihmeessä? Naisellinen kurvitar on parhaimmillaan, kun hän kaivaa rohkeasti vyötärönsä esiin.
Tiimalasivartaloinen nainen ei yleensä ole kovin pitkä. Hänellä on suorat hartiat, ja hän on jonkin verran rintava. Lantion ympärys on hyvin lähellä rinnan ympärysmittaa.
Vyötärö sen sijaan on selvästi kapeampi. Reidet ja takamus ovat pyöreät.
Vartaloa myötäilevät vaatteet ovat hyviä. Niissä vyötärö, vartalon paras kohta, tulee esille. Väljissä tynnyreissä tiimalasi näyttää tuhdimmalta kuin onkaan.
Kankaiden ja neulosten tulee olla laskeutuvia. Jäykät, paksut kankaat ja neulokset lihottavat liikaa.
Yksivärisyys rauhoittaa lyhyen tiimalasin asua. Kuoseista on hyvä suosia pitkittäisiä raitoja, pieniä pilkkuja, maltillisia graafisia kuvioita tai eläinkuoseja. Huomiota herättävät suuret ruudut ja jättikukat näyttävät suhteettomilta.
Yläosien päänteistä parhaita ovat V ja avonainen, alaslaskeutuva O. Tiimalasi välttää pientä O-pääntietä ja tiukkoja poolokauluspuseroita, jotka saavat rinnat näyttämään turhan suurilta.
Samasta syystä on hyvä välttää hihoja, jotka päättyvät rinnan korkeudelle. Parhaat hihat ulottuvat vyötärön kapeimmalle kohdalle, jolloin vyötärö saa lisähuomiota. Ylipitkät hihat tekevät pukeutujasta lyhytkätisen näköisen.
Jakut ja neuletakit voivat päättyä ylälantiolle tai klassisesti lantiolle, tai myös niiden välille. Pitkä yläosa toimii vain silloin, kun kaikki muu on valittu "sääntöjen" mukaan: jakun alla on yhtenäinen, jalkoihin jatkuva väri, vyötärön kohtaa on korostettu ja kankaat ovat laskeutuvia.
Parhaat housut ovat linjakkaat ja prässätyt. Taskut eivät pullota lantion kohdalla.
Farkkujen lahkeiden on syytä olla suorat tai aavistuksen levenevät, boot cutit. Pillilahkeet voi unohtaa. Niissä lantio näyttää entistä leveämmältä – ellei kokonaisuutta pelasta pitkällä, linjakkaalla yläosalla ja korkokengillä.
Hamekaupassa kannattaa tarkistaa, että ostos istuu hyvin lantiolta aina runsaimpaan kohtaan asti. Sen alapuolelta helma voi levitä. Polvipituiset, A-linjaiset hameet ovat armeliaita, koska niissä sääret näyttävät hoikemmilta ja pidemmiltä. Tiimalasi välttää pitkiä ja raskaita helmoja.
Mekoista parhaita ovat kietaisumallit: ne istuvat hyvin kurvikkaalle vartalolle. Myös 1950-lukuhenkiset, leveähelmaiset mekot ovat upeita.
Asusteista tärkeimmät ovat hyvät kengät. Niissä olisi hyvä olla ainakin parin kolmen sentin korko, jotta tiimalasi saa hieman lisää pituutta. Linjakkuus jalkineissa on eduksi. Jalkapöydän peittäviä kävelykenkiä ei kannata käyttää etenkään hameen kanssa.
Lisää pituutta voi huijata valitsemalla sukat ja kengät, jotka ovat yhtä tummat kuin hame tai housut.
Koruissa ja laukuissa keskikoot ovat parhaita. Jättisuuri laukku näyttää suhteettomalta lyhyellä naisella.
Anna Gav (09) 710 706
Betty Barcley / Sokos 010 766 5100
Bianco 040 562 3761
Ecoist / Bling Finland 040 705 8381
Guess: www.handbagsuperstore.fi
InWear / Sokos 010 766 5100
Nümph / Griffin & Co (09) 750 023
Helsingin Sanomat | hs.koti@sanoma.fi