14.12.2009 3:00
Kaikki lihavat laihduttavat tai haluavat laihduttaa. Näinhän moni normaalipainoinen ajattelee, samoin myös moni ylipainoinen itse.
Tutkija Hannele Harjunen on selvittänyt väitöstutkimuksensa yhtenä osana lihavien naisten käsityksiä itsestään. Väitöskirja Naiset ja lihavuus tarkastetaan Jyväskylän yliopistossa tulevana lauantaina.
"Aineistossani vain muutama nainen piti kehoaan hyvänä ja kauniina ja ilmoitti, ettei aio laihduttaa tietoisesti. Nekin naiset, jotka olivat olleet pitkään lihavia, pitivät lihavuutta ohimenevänä."
Harjunen huomauttaa, että kun lihavuus käsitetään välitilana, kielletään tärkeä osa ihmisen kokemusmaailmaa ja identiteettiä. Se marginalisoi: lihava ihminen tehdään näkymättömäksi.
"Meidän olisi kyettävä kyseenalaistamaan normit ja käsityksemme hyväksyttävästä ruumiin koosta ja muodosta. Normien romuttaminen voisi olla vapauttavaa sekä lihaville että lihavuutta pelkääville."
Tutkija korostaa, että vaikka lihavuus nähdään yleensä vain mitattavina kiloina tai lääketieteellisenä ongelmana, sen merkitykset ovat moninaisemmat. Lihava ruumis leimaa kantajaansa usein negatiivisesti ja syyttä.
Harjunen pitää ongelmallisena lihavuuden suoraviivaista kytkemistä sairauteen. "Oletetaan, että lihavien terveysongelmat ovat yksinomaan lihavuuden aiheuttamia, vaikka tutkimukset ovat ristiriitaisia. Yksioikoista syy–seuraus-tulkintaa ovat kritisoineet monet tutkimukset."
"Lihavuus ei automaattisesti tarkoita huonoa kuntoa tai sitä, että olisi sairas. Eiväthän kaikki hoikatkaan ole terveitä ja hyväkuntoisia."
Sopivasti lihava 14.12.2009
Sanottua 14.12.2009
Helsingin Sanomat | hs.terveys@sanoma.fi