30.7.2009 3:00
WHO:n tutkimus sai Laura Tynnisen, 24, miettimään keskiviikkona töölöläisessä itsepalvelusolariumissa keinotekoisen ruskettamisensa lopettamista. "Ei ole mitään järkeä tehdä tuhoa elimistölleen pelkän ulkonäön takia."
Maailman terveysjärjestön WHO:n alainen syöväntutkimuskeskus International Agency for Researching on Cancer (IARC) on luokitellut solariumit karsinogeenisiksi eli syöpää aiheuttaviksi. IARC päätyi uuteen luokitukseen analysoituaan parikymmentä aihetta käsittelevää tutkimusta.
Aiemmin tutkimuskeskus luokitteli laitteet vain todennäköisesti syöpää aiheuttaviksi.
IARC:n mukaan laitteet lisäävät ihosyövän riskiä 75 prosenttia, jos solariumin käyttö aloitetaan ennen 30:tä ikävuotta. Solariumin käyttö aiheuttaa myös kohonneen riskin sairastua silmäsyöpään.
Tutkimusprofessori Jarmo Virtamo Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta ei kieltäisi solariumeja Suomessa uuden luokituksen takia. Suomessa Säteilyturvakeskus on jo antanut säännöksen, jonka mukaan alle 18-vuotiaan ei pitäisi käyttää solariumia.
Syöpäjärjestöjen ylilääkäri Matti Rautalahti muistuttaa, ettei solariumilla ole terveysvaikutuksia, toisin kuin alan yrittäjät mainostavat.
Solarium ei esimerkiksi muodosta iholla D-vitamiinia, joka joidenkin tutkimusten mukaan estäisi kohdunkaulan syöpää ja rintasyöpää.
"Aallonpituus on vääränlaista", tyrmää Rautalahti.
Myöskään pohjarusketuksen hankkiminen solariumista vaikkapa kaukomaille lähtiessä ei kannata, koska se ei Rautalahden mukaan suojaa palamiselta. Ruskettuminen on ihon reaktio ultraviolettisäteilyä vastaan, ja auringonvalossa iho paksuuntuu ruskettuessaan suojamekanismina.
"Solariumissa iho ei paksuunnu ollenkaan, sillä se aikaansaa vain pinnallisen rusketuksen."
Solariumeja maahantuovan Wrangle Oy:n johtajaa Morris Fleegea laitteiden uusi luokitus ei hätkähdytä.
"Ihon toistuva palaminen on se, mikä on vaarallista. Solariumissa tämä ei toteudu, kun sitä käytetään oikein", hän huomauttaa.
Fleegen arvion mukaan Suomessa on noin 2 500 kaupallista solariumia.
WHO on jo aiemmin suositellut, että solariumin käyttämistä tulisi välttää.
Helsingin Sanomat | hs.kotimaa@sanoma.fi