lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
VAALIKULMA

Hallitus nokittelee, kokoomus kuuntelee

3.1.2007 0:00

 Europarlamentaarikko Anneli Jäätteenmäki (kesk) syytti viime lauantain Iltalehdessä sosiaalidemokraatteja salajuonesta. Sen mukaan Jäätteenmäki pakotettiin eroamaan pääministerin paikalta vuonna 2003, jotta Paavo Lipponen (sd) saataisiin nostettua takaisin pääministeriksi.

Väitteiden taustalla olivat eräiden nimettömien demarivaikuttajien kanssa käydyt keskustelut.

Kova väite sai demarimuurahaispesän kuhisemaan. Väite kiistettiin monesta suusta.

Sosiaalidemokraattien puheenjohtaja Eero Heinäluoma aloitti uuden vuoden kunniaksi blogin. Jäätteenmäen väitteiden kumoaminen lohkaisi ensimmäisestä blogikirjoituksesta puolet. Heinäluoman mielestä Jäätteenmäen kertomus on täyttä humpuukia. Valtiovarainministeri kaipasi blogissaan europarlamentaarikolta todisteita julkisuuteen.

Todisteita tulikin pikavauhtia. Keskustan puoluesihteeri Jarmo Korhonen toimitti julkisuuteen sanomalehti Ilkassa vuonna 2003 julkaistun kolumnin. Siinä silloinen demarien puoluesihteeri Heinäluoma pohti vuoden 2003 Jäätteenmäen hallituksen kriisiä seuraavasti:

"Sosialidemokraattien keskuudessa pohdittiin useitakin mahdollisuuksia kriisin ratkaisuun. Keskustalainen pääministerivaihdos, Paavo Lipposen paluu pääministeriksi tai uusien vaalien mahdollisuus, jos hallituskriisi olisi pitkittynyt."

Nyt jäämme vain odottamaan demareiden seuraavaa siirtoa.

Demareiden ja keskustan välillä käytiin mediakärhämiä myös joulun alla. Hallituksen globalisaatioraportti ei demareille kelvannut. Demareiden mielestä se oli keskustan vaaliraportti. Keskusta taas kaipasi demareilta keskustelua raportin sisällöstä, ei sen tekotavasta.

Kokoomusta ei ole näissä julkisuuskarkeloissa näkynyt.

Monien arvioiden mukaan sosiaalidemokraatit ja keskusta haluavat jatkaa vaalien jälkeen punamultahallituksella.

Kokoomusta näyttää uhkaavan sama kohtalo, joka keskustalla oli edellisissä kunnallisvaaleissa ja presidentinvaaleissa ja Ville Itälän johtamalla kokoomuksella edellisissä eduskuntavaaleissa. Syrjään jäävä häviää.

Korva kuuntelee, vaikka suun pitäisi puhua.


Tällä palstalla havainnoidaan maaliskuun eduskuntavaaleihin liittyviä ilmiöitä.

Helsingin Sanomat | hs.kotimaa@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.