19.11.2009 3:00
Puolustusministeri Jyri Häkämies (kok) kertoi maanantaina, että perinteistä ministerin uudenvuoden vastaanottoa ei järjestetä ensi tammikuussa. Häkämiehen päätös perustui nykyiseen taloustilanteeseen ja siitä aiheutuneeseen säästötarpeeseen. Pippalot on pidetty vuodesta 1947, ja väliin on jäänyt vain tsunamivuosi. Viime kerralla juhlista aiheutui 1 500 hengen kesken 70 000 euron lasku.
Toinen kokoomussäästäjä on kamreeripuhemies Sauli Niinistö. Hän sai lisää vihamiehiä, kun poisti eduskunnan henkilökunnan pikkujouluista osan drinkkilipuista ja yhden jazzlaulajan, mutta jätti sentään 23 000 euroa. Eduskunnan satavuotisjuhlista muutaman vuoden takaa on vielä jäljellä tuhat pulloa viiniä pikkujouluihin, ja tilitoimistossa viineihin liittyvä 60 000 euron asianajajalasku. Muutoin kansantalous alkaa toipua satavuotisjuhlien 245 000 euron oopperalaskusta.
Täysin toipumatta kansantalous on ruotsalaisista eroon pääsemisen 200-vuotisjuhlinnasta. Sitä juhlittiin joissakin ministeriöissä kolmeen tai neljään kertaan. Autonomiajuhlamenojen pääohjaajalla valtiosihteeri Risto Volasella (kesk) ei ole juhlakuluista käsitystä edes miljoonien eurojen tasolla.
Nyt on alkamassa pikkujouluaika. Teen säästösyistä lupauksen siitä, että osallistun vain sosiaalidemokraattisen eduskuntaryhmän pikkujouluihin. Demarien juhlissa on niin arkinen ruoka- ja juomatarjoilu laatikkoviineineen ja sipseineen, että kustannukset eivät horjuta kansantaloutta mihinkään suuntaan. Saatan piipahtaa myös vihreiden maailman laihimmilla glögeillä ja kristillisdemokraattien Bjarne Kalliksen kalakeitolla, koska kirjolohi ei maksa mitään ja juomana on vettä.
Helsingin Sanomat | hs.kotimaa@sanoma.fi