lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
VÄLIHUOMIO

Lahdentien al-Qaida

18.1.2010 3:00

Poliisiylijohtaja Mikko Paatero ihmetteli Sellon surmien jälkeen sitä, miten lieviä tuomioita laittoman aseen hallussapidosta saa. Neljä rangaistusta viidestä on pelkkiä sakkoja, ja keskimääräinen sakkorangaistus oli 35 päiväsakkoa. Kirjoituksessa määrää suhteutettiin siihen, mitä tuomitaan, jos ajaa kahdeksankympin alueella sataakahtakymppiä: selvästi vähemmän eli keskimäärin 22 päiväsakkoa.

Vaan kumpikohan loppujen lopuksi on vaarallisempaa, laittoman aseen hallussapito vai ylinopeus?

Suomessa ampuma-aseen luotiin tai hauliin kuolee suunnilleen 200 ihmistä vuodessa. Kuolleista ylivoimaisesti suurin osa on tehnyt itsemurhan, yleensä laillisella metsästysaseella. Toisen ampumaksi, henkirikoksen uhriksi, joutuu noin 20 ihmistä vuodessa. Heistä puolet ammutaan laillisella, puolet laittomalla aseella.

Liikenteessä kuolee vuosittain lähes kaksinkertainen joukko eli vajaat 400 ihmistä. Poliisin verkkosivujen mukaan ylinopeus on mukana noin joka kolmannessa kuolemaan johtaneessa liikenneonnettomuudessa. Usein kuolee ylinopeutta ajanut kuljettaja, mutta usein myös joku muu: vänkäri tai takapenkkiläinen, toisen auton kuljettaja tai matkustaja, pyöräilijä tai kävelijä.

Tiivistäen: ase tappaa lähes aina liipasimen painajan, auto myös aivan sivullisen.

Aseen ja auton näyttäisi erottavan teon tarkoituksellisuus. Ase on suunniteltu tappamiseen, ja kun piippu suunnataan kohti itseä tai toista ja painetaan liipaisimesta, tarkoitus on tappaa tai haavoittaa.

Auto on suunniteltu paikasta toiseen siirtymiseen, mutta sen paino ja vauhti tekevät siitä myös tappokoneen. Nopeusrajoitukset sekä muun muassa teiden kunto ovat yhteiskunnallinen sopimus siitä, montako ruumista ja rampaa liikenteessä porukalla vuosittain tehdään. Ylinopeutta ajamalla kuljettaja rikkoo yhteistä sopimusta ja kasvattaa omaa riskiään tappaa tai vammauttaa itsensä tai toisen. Ylinopeus osoittaa piittaamattomuutta, ja piittaamattomuus jos mikä on murhaa.

Sunnuntai-illan sumussa tai sohjossa kiitää terroristeja. Lahdentien al-Qaida siinä palailee ohituskaistaa Mäntyharjun-mökiltään tai Savosta sukuloimasta.

Helsingin Sanomat | hs.kotimaa@sanoma.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.