4.2.2010 3:00
Eero Heinäluoma oli ehtinyt olla tuskin kahtakymmentä minuuttia Sdp:n eduskuntaryhmän johdossa, kun likaiset temput alkoivat.
Näin valittivat tuohtuneet kokoomuksen kansanedustajat, kun puhemies Sauli Niinistön protestivaalissa saaman 89 äänen aiheuttama tyrmistys levisi eduskunnassa.
Kokoomuslaiset eivät kiukultaan olleet laskeneet, että Niinistön äänisaaliista jäi puuttumaan melkoisesti myös hallituskumppaneiden tukea. Mitä väliä? Heinäluoma oli siihen saumaan käyttökelpoinen vihollinen.
Heinäluomassa veemäisyys yhdistyy karismaan mielenkiintoisella tavalla.
Nyt Heinäluoman pitää panna vipinää Sdp:n eduskuntaryhmään, joka vieläkin ihmettelee, miten erilaista oppostiossa oleminen on hallitusvastuuseen verrattuna. Oppositiossa pitää tehdä huomattavasti enemmän töitä kuin hallituspuolueessa, jotta pysyy perillä, millaisia esityksiä virkakoneisto jauhaa eduskunnan käsiteltäväksi. Ja kansa pitää saada tajuamaan, millaisia vääryyksiä hallitus yrittää.
Sdp:ssä edustajat tuntuvat koko ajan varmistelevan, etteivät mahdolliset tulevat hallituskumppanit suutu, kun tässä pikkaisen kritisoidaan. Myös Heinäluoma on luonteeltaan varmistelija, mutta eduskunnan kyselytunnit hän on onnistunut pari kertaa sähköistämään.
Sdp:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen sanoi keskiviikkona, että hän halusi puolueen salityöskentelijäksi miehen, samanlaisen hallituksen haastajan kuin Ben Zyskowicz (kok) ja Mauri Pekkarinen (kesk) olivat aikoinaan punamulta- ja sinipunahallituksille.
Olihan merkillinen lausunto, mutta varmaankin vilpitön. Sdp ja eduskunta ovat ilmeisesti niin konservatiivisia laitoksia, että niissä on naisdemarijohtajankin mielestä parempi luovuttaa areena suosiolla miehille.
Niinistön mieli kääntyi 4.2.2010
Kansanedustajien Niinistö-protesti oli kuuma puheenaihe valtiopäivien avajaiskahveilla eduskunnassa 4.2.2010
TAUSTANiinistön "syntilista" 4.2.2010
Helsingin Sanomat | hs.kotimaa@sanoma.fi