7.10.2010 14:36
Elokuvan useimmin ylenkatsottu osa on ääni. Kuva vaatii huomiota hyppäämällä suoraan silmille, mutta korviin salakavalasti luikerteleva ääni vaikuttaa vaivihkaa.
SoundWorks Collection yrittää selittää, mitä elokuvien, television ja tietokonepelien äänityöläiset tekevät ja miten ja miksi he työskentelevät.
Sivuilla on monta korvat aukaisevaa klippiä. Robin Hoodin ratsastamisen äänet rakennetaan käsityönä kerros kerrokselta, Transformers-jättiroboteissa tärkeintä on tunkea mukaan mahdollisimman kovaäänistä pauketta.
Toisinaan tiedonmurusia saa tosin kaivaa esiin ohjaajien ja kollegoiden kehujen seasta, mutta sille ei taida mahtaa mitään – Hollywoodissa kun ollaan.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
AMMATTILIITOT uhkaavat järjestää lakkoja, jollei hilloja ala näkyä.
THAIMAAN seksituristeille on määrätty pakollinen tulvasana.
YLE FST:STÄ tuli Yle Fem ja nyt teinit odottavat vesi kielellä, milloin Yle Sex käynnistyy.
HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.
Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.