torstai 23.2.2012 | Aslak  Onnittele e-kortilla

Pari sekuntia vihaisia lintuja

10.2.2011 9:00

Etukäteen puhuttiin, että suomalainen Angry Birds -peli saa näkyvyyttä Super Bowlin mainostauolla osana Rio-elokuvan traileria.

Super Bowl on amerikkalaisen television arvostetuin ja kallein mainospaikka, joten kyseessä on melkoinen saavutus.

Videopalvelu Hulun Adzone-kokoelmasta voi käydä tarkistamassa, miten lintujen maailmanvalloitus sujui. Ottelun mittaan näytettiin yhteensä 69 mainosta. Seuraavaan aamuun mennessä Hulun käyttäjät olivat äänestäneet Rio-mainoksen sijalle 50.

Suomi-huumaa laskee hieman sekin, että äkäiset linnut vilahtavat puoliminuuttisessa mainoksessa kokonaiset kaksi sekuntia – osana taustamaalausta (kuvassa).

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

NytTen
nousussa

AMMATTILIITOT uhkaavat järjestää lakkoja, jollei hilloja ala näkyä.

laskussa

THAIMAAN seksituristeille on määrätty pakollinen tulvasana.

hyllytetty

YLE FST:STÄ tuli Yle Fem ja nyt teinit odottavat vesi kielellä, milloin Yle Sex käynnistyy.

HS Digilehti

HS Digilehti ja Arkisto

HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.

Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.