8.9.2011 12:43 | Päivitetty: 8.9.2011 12:46
Manna kuuntelee Amerikan Yhdysvalloissa, että tällaista tuli tehtyä.
Thairavintola Bulevardilla. Nainen istuu silmät ristissä.
Eletään huhtikuun loppua. Seuraavalla viikolla alkaa naisen tähän saakka tärkein työurakka.
"Välillä mietin, onko musta jatkuvaan säätämiseen", hän huokaa. "Samaan aikaan olen kiitollinen, että saan tehdä työkseni juuri sitä, mitä haluan."
Takana on valvottu yö. Se kului työurakan valmisteluun ja sähköpostitteluun.
Silmät käyvät kellossa. Pitäisi palata kotiin. 8-vuotiasta tytärtä kaitsevalla isoäidillä on iltapäivällä muuta menoa.
34-vuotias Mariam Jäntti – eli Manna – eroaa muista yrittäjävanhemmista. Hän haluaa olla kansainvälinen rockartisti.
Hyvältä näyttää: Manna on saanut talvella kutsun tunnetun kalifornialaisen tuottajan studioon. Siellä on tarkoitus olla toukokuussa pari viikkoa ja purkittaa kolmas albumi. Sitä ajatellessaan Manna innostuu silmin nähden.
"Onhan tämä mielettömän hieno juttu. En vain osaa olla miettimättä sitä, että tämä tulee olemaan pisin aika, jonka olen viettänyt erossa tyttärestäni", hän toteaa ja jatkaa: "Mutta verrattuna yhdeksästä kuuteen työskentelevään uraäitiin vietän toisaalta enemmän aikaa kotona."
Paria viikkoa myöhemmin ollaan Los Angelesin paahteessa, ja Manna säteilee. Istutaan hotellin terassille kesken äänitysten kiireiden.
"Jos ei ole nälkä tai uskallusta tavoitella haluamiaan asioita, niiden ei voi myöskään odottaa toteutuvan. Se tuntuu unohtuvan monilta suomalaisilta bändeiltä", Manna pohtii.
Mietteet eivät ole sanahelinää. Harva suomalainen indieartisti äänittää levyään nimituottajan kanssa Hollywoodissa.
Manna selvästi tietää, mitä haluaa. Jo hänen 2007 julkaistulla Sister-debyyttialbumillaan kuultiin vierailijana Ville Valoa. Toinen levy nousi Suomessa listoille ja Emma-ehdokkaaksi.
"Musiikin tekeminen on mun suurin intohimo. Ainoastaan lapsi menee sen edelle. En tosin koe, että äitiys pidättelisi. Päinvastoin. Miten joku, joka antaa elämälleni todellisen merkityksen, voisi olla muuta kuin rikkaus?"
Hollywoodissa Manna ahertaa tuottaja Alain Johannesin kanssa. Tämän kotistudiota koristavat antiikkinen cembalo, sitar, patarummut ja intialainen harmoni.
"Naapurit ovat joutuneet tottumaan meteliin", tuottaja vitsailee ja silittää ontuvaa koiraansa.
Johannes on pitkän linjan losangelesilaismuusikko. Hän on tuottanut yli 30 vuotta kestäneellä urallaan PJ Harveyn, Chris Cornellin ja No Doubtin levyjä. Hän on soittanut kitaraa Queens of the Stoneagessa ja Them Crooked Vulturesissa sekä opettanut entisen luokkatoverinsa, Red Hot Chili Peppersin Flean soittamaan bassoa.
"Kuultuani Mannaa halusin oikopäätä tuottaa hänen levynsä. Vaikka koko kevään ohjelmani oli jo lyöty lukkoon."
Johannes tuottaa samaan aikaan indie-legenda Mark Lanegania. Järjestely on johtanut siihen, että Lanegan laulaa myös Mannan levyllä.
Johannesin puhelimeen ovat soitelleet viime päivinä sitkeästi myös Harvey ja Cornell. Tuottaja kieltäytyi Cornellin työtarjouksesta, jotta voisi äänittää Mannaa.
Mannallakin on ollut kiire. Hän teki Punavuoressa levylle pohjatyötä kuukausia. Laulajan ja moni-instrumentalistituottajan lisäksi levyllä soittavat luottokitaristi Mikko Joensuu sekä Queens of the Stoneagen rumpali Gene Trautmann.
Artistia ja tuottajaa yhdistää myös monikulttuurinen tausta. Manna on puoliksi algerialainen ja syntyi Pariisissa. Helsinkiin hän muutti 6-vuotiaana.
Johannes puolestaan on kolumbialainen. Lapsuus kului Meksikossa ja Los Angelesissa.
Juurettomuus saattaa selittää Mannan tarvetta lyödä itsensä läpi maailmalla. Monista suomalaisista artisteista poiketen hän on hakeutunut määrätietoisesti ulkomaille. Levyttämään hän ryhtyi kolmenkympin kynnyksellä opiskeltuaan musiikkia vuosia.
"Etenemiseen tarvitaan selkeä päämäärä, koska musiikkibisneksessä pienet jutut johtavat isompiin."
Niin tosiaan johtavat. Toisen levyn myötä britit innostuivat Mannasta. Keikkailtuaan Lontoossa hän löysi sikäläisen managerin, agentin, lakimiehen sekä tiedottajan. Ulkomaisten yhteyksien avulla Manna päätyi esiintymään Musen ja Melissa Auf Der Maurin lämmittelijänä. Myös uusi tuottaja löytyi managerin kautta.
Manna painottaa, että hän ei ole tullut Hollywoodiin valloittaakseen Amerikkaa vaan käyttämään yhteistyömahdollisuuden.
"Teen musiikkia melodioiden pohjalta ja pyrin luomaan kontrasteja rajummilla soundeilla. Tällä kertaa kiinnosti yhdistellä tuotantoon itämaisia soittimia ja elokuvallisempia tasoja. Mulle on tosi tärkeää tehdä uutta."
Täydellisyyden tavoittelu lipsuu välillä maaniseksi, sen Manna myöntää. Helsinkiläiset musiikkipiirit pitävät häntä kunnianhimoisena ja ehdottomana. Nytkin Manna valvoo tiukasti levyn tekovaiheita ja ohjeistaa Johannesta pienimmistäkin nyansseista.
Seuraavana aamuna Manna myöhästyy aamiaiselta.
Hän on väitellyt managerinsa kanssa tiedotteen tekstistä. Manna tietää, että musiikkibisneksessä kontrollifriikkiys on itsesuojelua: jos ei pitele lankoja tiukasti, voi tulla huiputetuksi tai myydyksi liian halvalla.
Bisnesvaistoa sekin, että vaikka Suomessa levy-yhtiö on Sony Music, uuden albumin kansainväliset oikeudet säilyvät laulajan omalla Lumikki Recordsilla.
Ensimmäisen kuuntelun perusteella uudet kappaleet soivat aiempaa isompina ja kerroksellisempina. Johannesin soittamat eksoottiset instrumenttiraidat korostavat kokeellista lähestymistapaa ja laulajan arabijuuria.
Studion jälkeen jää miettimään kappaleiden yhteyttä Mannan elämään. Niissä on kuulevinaan kaikuja taistelusta tuulimyllyjä vastaan.
"En ole hyvä kirjoittamaan satuja", Manna sanoo seuraavana aamuna etsiessämme kuvauspaikkaa Fairfax Avenuen vilinässä. "Tällä levyllä biiseissä liikutaan unen ja todellisuuden rajoilla. Levyn teemoja ovat etsiminen, vahvistuminen ja kuolema."
Takaisin Punavuoreen. On elokuu, ja laulaja intoilee. Syyskuussa ilmestyvä levy on juuri saapunut painosta. Siltä on julkaistu kaksi singleä.
"Lead Me oli kuulemma liian vaikea suomalaisille listoille, mutta se napattiin Huippumalli haussa -ohjelman mainoksiin ja nostettiin esiin englantilaisissa blogeissa. Uusi sinkku Battleships meni YleX:n soittarille."
Ennen lokakuun kotimaankiertuettaan Manna keikkailee Englannissa. Hän sai kutsun Alan McGeen Death Disco -klubille Lontooseen. Siellä vierailevat nousevat indie-tähdet sekä DJ-vieraat Courtney Lovesta Kate Mossiin.
Haastattelun jälkeen Manna kertoo jatkavansa palaveriin Paola Suhosen kanssa. Tämän New Yorkin -syysnäytöksessä kuullaan Mannaa, ja Suhonen auttaa Mannan keikkojen ilmeen suunnittelussa.
Mutta taustavaikuttajat, kunnianhimo tai edes hyvä levy eivät takaa menestystä. Vaaditaan myös jonkin sortin arpavoitto.
"Kaikki ei ole musta kiinni. Mutta niin kauan kuin koen inspiraatiota tehdä musiikkia ja koskettavani ihmisiä, tämä on mielekästä", Manna summaa.
Sitten hän juoksee seuraavaan tapaamiseen.
Mannan Shackles-albumi ilmestyy ke 14. 9. Laulaja vierailee samana päivänä Radio Helsingin (88,6 MHz) aamuradiossa klo 11.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
AMMATTILIITOT uhkaavat järjestää lakkoja, jollei hilloja ala näkyä.
THAIMAAN seksituristeille on määrätty pakollinen tulvasana.
YLE FST:STÄ tuli Yle Fem ja nyt teinit odottavat vesi kielellä, milloin Yle Sex käynnistyy.
HS Digilehti on Helsingin Sanomien painetun lehden sisältö verkossa.
Kun ostat päivän HS Digilehden, voit lukea verkossa myös tuoreimman Nyt-liitteen ja Kuukausiliitteen. Digilehtien ja paperi-lehtien sisältö on sama kannesta kanteen.