22.10.2009 3:47
St Joseph Les Chaillés 2005
Ranska, Rhône, AC Saint Joseph
Tuottaja: Ogier Caves des Papes
Rypäle: Syrah
15,20 euroa
Mikä: Puhdas syrah-viini Pohjois-Rhônesta.
Miksi: Riistaruuan maku on usein hienostuneesti monimuotoinen. Siksi myös viiniltä voi haluta monipuolista ja vähemmän suoraviivaista makua. Laadukkaat ranskalaisviinit Rhônesta tarjoavat usein tällaisia piirteitä.
Millainen: Hiukan kehittyneen värinen, tummanpunainen viini. Myös tuoksussa kehittyneisyyttä, mutta siinä aistii tuoreenkin viinin aromeja kuten tummia marjoja. Kehittynyt osa tuoksusta ilmenee hiukan maamaisena ja pehmeän luumumaisena aromina. Syrahille tyypillistä mausteisuutta on myös mukana. Maku on aluksi mukavan pehmeä, sitten viinin ranskalainen tiukkuus pääse esille runsaan hapokkuuden, tammisuuden ja kohtalaisen tanniinisen karvauden muodossa.
Maku ei ole yhtä kehittynyt kuin tuoksu. Se on kovahkon marjaisa ja mausteinen. Hyvin ryhdikäs, melko täyteläinen ja ranskalaisittain maukas ja tasapainoinen viini.
Mihin: Lihaisat riistaruuat ja puolikovat aromikkaat juustot.
14/20, 2 tähteä
1 tähti = hieman kallis, 2 tähteä = hintansa väärti, 3 tähteä = loisto-ostos
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi