15.4.2010 4:04
Montana South Island Pinot Noir 2008
Uusi-Seelanti, South Island
Tuottaja: Montana Wines
Rypäle: Pinot Noir
9,99 e
Mikä:
Hämmästyttävän huokea pinot noir Uudesta-Seelannista.
Miksi: Alkossa ei ole monta edullista pinot noiria. Alle 10 eurolla löytyy tämän lisäksi vain neljä viiniä, jotka tulevat Chilestä, Ranskasta ja Argentiinasta. Montanan viini on myös halvin uusiseelantilainen punaviini.
Millainen: Väri on pinot noirille tyypilliseen tapaan melko ohut, hiukan sinertävän punainen. Tuoksu on keskirunsas ja siinä on kypsää marjaisuutta, pehmeää mausteisuutta ja hiukan aromaattisuuttakin kukkaisuuden muodossa. Maku on kuiva ja sopivan hapokas, keskitäyteläinen ja keskipitkä. Maussa on marjaisuutta ja mausteisuutta, jälkimaku on pehmeä ja vähätanniininen. Viini on valmis juotavaksi eikä kaipaa kypsyttämistä.
Mihin: Viileänä kevyille ruuille, kuten lihaisille salaateille. Yrttinen kana ja paahdettu porsaanfilee ovat hyviä arkisia ruokia tämän viinin kanssa. Herkälle ja hapokkaalle punaviinille kannattaa valita mieluiten mietoja juustoja.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi