14.6.2012 3:00
Tämän viikon ruokasivujen reseptit voisivat hyvin olla modernin amerikkalaisravintolan listalla. Rapakon takana trendinä on fast casual -niminen ilmiö, jossa maukkaita ja kekseliäitä annoksia tehdään ilman turhan kalliita raaka-aineita. Jokaisessa ruuassa on jokin juju, ja erittäin maukas sellainen. Ja hinnat tämäntyylisissä paikoissa eivät päätä huimaa. Äskettäin söin Chigagon liepeillä Charlie Trottersin keittiömestarin Mathias Mergesin uudessa japanilaistyylisessä ravintolassa yhdeksän dollarin annoksia höystettynä ihastuttavalla 25 dollarin Muscadet-pullollisella.
Alkon uutuuksista erinomaisesti viikon ruokiin sopiva viini on oregonilainen valkoviini Rainstorm Pinot Gris. Jo etiketti ja viinin nimi viittaavat tuohon fast casual -henkeen. Rypälelajikkeelle uskollisen viinin aromeissa on kypsää eksoottista hedelmää, mausteisuutta ja hiukan kukkaketoa.
Viini on keskitäyteläinen. Amerikkalaiseksi viiniksi siinä on harvinaisen hyvä ryhti. Se johtuu runsaasta hapokkuudesta.
Maku on melko pitkä, ja mausteisen yrttinen jälkimaku on luonteikas. Viimeinen maku on miellyttävä eksoottisen hedelmän häivähdys. Yllättävän tyylikäs ja rehdin makuinen kesäviini.
Rainstorm Pinot Gris 2011
Yhdysvallat, Oregon
Tuottaja: Rainstorm Winery
Rypäle: Pinot Gris
Hinta: 13,98 euroa
Helsingin Sanomat | hs.ruoka@sanoma.fi