Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Espoon räjähdysturman syy selvillä - talousrikoksiakin epäillään

 |   | 
 
STT
Evelin Kask / HS
Peab Oy:n rakennustyömaalla Espoon Matinkylässä sattui räjähdys 3. heinäkuuta.
Peab Oy:n rakennustyömaalla Espoon Matinkylässä sattui räjähdys 3. heinäkuuta.

Poliisi on saanut selville Espoon Matinkylän räjähdeturman syyn, muttei paljasta sitä. Tutkinnanjohtaja Minna Immonen perustelee ratkaisua sillä, että poliisi haluaa selvityksensä tueksi vielä asiantuntijalausuntoja.

Rakennustyömaalla Matinkylässä tapahtui toissa viikolla räjähdysturma, jossa loukkaantui useita ihmisiä. Kiviä sinkoili muun muassa asuntoihin ja läheiseen kauppakeskukseen.

Räjähdysjutusta on kuultu epäiltyinä yli viittä ihmistä. Louhintatyöstä vastannut ylipanostaja on vangittuna. Miestä epäillään räjähdyksen osalta työturvallisuusrikoksesta ja törkeästä yleisvaaran aiheuttamisesta.

Immonen kertoi maanantaina, että miestä epäillään nyt myös talousrikoksista, joiden suuruusluokka on tämänhetkisten tietojen mukaan muutamia satojatuhansia euroja. Rikosnimikkeet talousrikoshaarassa ovat ainakin törkeä velallisen epärehellisyys ja törkeä kirjanpitorikos.

Espoon poliisi arvioi, että esitutkinta kestää kuukausia.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi


Uutiset

25.5.2013