lauantai 21.11.2009 | Hilma  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Helsinki ryhtyi seuraamaan keskustelua verkossa

17.3.2007 23:58

Rautatientorin Jääpuisto suljetaan tänään sunnuntaina. Puisto oli kokeilu, joka jatkuu myös ensi talvena. Osin tähän on syynä puistosta annettu palaute.

"Sitä on tietysti ollut kiva lukea, kun 90 prosenttia palautteesta on positiivista", Helsingin liikuntajohtaja Anssi Rauramo sanoo.

Palaute tuli virastolle internetin kautta. Helsinki nimittäin tutki – myöskin kokeiluna – mitä puistosta sanottiin internetin keskustelupalstoilla, chateissa ja blogeissa.

Apuna oli ohjelma, joka noukki internetistä kirjoituksia, joissa esiintyvät esimerkiksi sanat jääpuisto, rautatientori tai luisteleminen.

Palvelun tuottanut M-Brain-yhtiö laati kirjoitusten perusteella viikoittaisen raportin, josta Helsinki pystyi seuraamaan, mitä puistoa koskevia toiveita kansalaisilla oli. Parhaimmillaan toiveet johtivat palvelun parantamiseen.

"Meidän ei ole järkevää lähteä juoksemaan jokaisen kehun tai haukun mukaan. Räätälöitynä Jääpuiston kaltaisiin selkeisiin hankkeisiin internetkeskustelun seuranta kuitenkin sopii", Rauramo sanoo.

Etukäteen oli tiedossa, että luistelurata herättää paljon keskustelua.

"Odotettiin kritiikkiä, kuten että miksi laitetaan 1,1 miljoonaa euroa luistelurataan, joita on Helsingissä jo ennestään. Samaan aikaan rahaa ei kuitenkaan riitä vanhusten- tai terveydenhuoltoon", liikuntaviraston tiedottaja Mikko Juuti kuvaa.

Kun tieto kritiikistä tuli virkamiehille nopeasti, he saattoivat myös nopeasti vastata siihen. Julkisuuteen kerrottiin, etteivät Jääpuiston ja terveydenhuollon rahat tule samoista lähteistä ja ettei investointi luisteluun ole pois vanhuksilta.

Perinteisesti veronmaksajat ovat voineet yrittää vaikuttaa kaupungin palvelujen kehittämiseen muun muassa tekemällä kansalaisaloitteita valtuustolle, ottamalla yhteyttä lautakuntien poliitikkoihin sekä kirjoittamalla lehtien yleisönosastoihin.

Internet-seurannassa kaupunki haki itse aktiivisesti tietoa kaupunkilaisten näkemyksistä.

"Pauliina Susi moitti blogissaan kahvilaa rumaksi mainospömpeliksi. Heti emme voineet asialle mitään, mutta kun Jääpuisto ensi talvena avataan, tämä mielipide on huomioitu."


Jääpuiston Jää Hyväiset Rautatientorilla tänään sunnuntaina klo 10.30–19. Formula 1 -avaus jälkilähetyksenä ja alppihiihtokisat suorana lähetyksenä jättiruudulta klo 10.30–14.30. Helsingin Luistelijoiden taitoluisteluesitys ja luistelukoulu klo 12–13. Sambakoulu Sambicin show jäälavalla klo 16 sekä 16.50.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.