sunnuntai 21.3.2010 | Pentti  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Kiista toimeentulotuesta kärjisti Helsingin budjettineuvottelut

10.10.2009 18:00

Kokoomus ja vihreät jäivät lauantaina kahdestaan jatkamaan Helsingin budjettineuvotteluja, kun demarit eivät "voineet hyväksyä niiden esittämiä linjauksia". Kysymys oli ennen kaikkea toimeentulotuen määrästä.

"Meidän olisi pitänyt hyväksyä tuen yli 30 miljoonan euron alibudjetointi", sanoi demarien valtuustoryhmän puheenjohtaja Jorma Bergholm.

Bergholmin mukaan kaupunginjohtaja Jussi Pajusen esittelemän budjetin toimeentulotukeen tarjottiin neuvottelun loppuvaiheessa 20 miljoonan korotusta. Summa olisi ollut 125 miljoonaa euroa, kun demarien laskelman mukaan ensi vuoden tarve on 156–157 miljoonaa.

Tämän vuoden budjetissa toimeentulotukeen varattiin 92 miljoonaa, mutta tukimenojen arvioidaan nousevan 125 miljoonaan euroon.

Bergholmin mukaan työttömyys kasvaa ensi vuonna, ja sen myötä väistämättä toimeentulotuen tarve.

"Totuutta pitää katsoa silmiin. Kun kustannuspuoli kasvaa, se pitää tulopuolella kattaa, lähinnä kunnan tuloveroa korottamalla."

Kokoomuksella ja vihreillä on kahdestaan enemmistö Helsingin valtuustossa, joka päättää talousarviosta lopullisesti. Kaupunginhallitus käsittelee budjettia maanantaina.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.