keskiviikko 10.2.2010 | Ella, Elina  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Kumpulan siirtolapuutarhan Nikke-kissa vaihtoi kanit myyriin

19.10.2008 4:57

Outi Pyhäranta

Kumpulan siirtolapuutarhan kaniongelman ratkaisu Nikke-kissa tuo näytille saalistamansa myyrän.

Kumpulan siirtolapuutarhan kaniongelman ratkaisu Nikke-kissa tuo näytille saalistamansa myyrän.

Niken kissannaama tulee vastaan saman tien, kun astuu Kumpulan siirtolapuutarhaan sisälle. Nikke poseeraa ilmoitustaululla kuvassa, joka on leikattu talteen syyskuisesta Helsingin Sanomista.

Kuvateksti kertoo: "Nikke saalistaa kaneja." Citykanit söivät kesällä siirtolapuutarhan kasvimailta lähes kaiken, mikä vihertää.

Jo ennen lehtikuvaa Nikke oli tunnettu kissa siirtolapuutarhassa, mutta nyt se on melkoinen kuuluisuus. "Meidän julkkis, mainio kissa", siirtolapuutarhan asukkaat tervehtivät Nikkeä, kun Toivo "Topi" Berg kantaa seitsemänvuotiasta kollia sylissään.

"Itseoppinut saalistaja. Tyypillinen navettakissa", Laina Berg kuvailee Nikkeä.

Viime kesänä Nikke ehti saalistaa noin viisikymmentä kania. Ilmojen kylmettyä kolli on löytänyt uuden suosikkisaaliin. Nikke pyydystää nyt myyriä.

Parhaimmillaan Nikke on tuonut omistajilleen näytille viisi myyrää päivässä. Laina Berg ei ole enää varma, montako kania, myyrää ja rottaa se on yhteensä pyytänyt.

"Täällä on muitakin kissoja, jotka saalistavat kaneja", Laina Berg kertoo.

Myös muut saalistajat ovat tunkeneet runsaille apajille. Mökin lähistöllä on kolme isoa läjää supikoirien jätöksiä.

On aika päästää Nikke tarkistamaan apajat.

Omistajiensa mukaan Nikke saalistaa mieluiten hämärällä. Nyt aurinko paistaa, mutta silti Nikke palaa retkeltään myyrä suussaan. Se suorastaan leveilee saalillaan.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.