Julkaistu: 10.2.2009 lehdessä osastolla Kaupunki
Madonnan lipunmyynti ei sujunut ongelmitta. Kun myynti alkoi
yhdeksältä aamulla, alkoivat myös ongelmat.
Lippuja myytiin internetissä, myyntipisteissä ja R-kioskeilla.
Verkko- ja puhelinpalvelu ruuhkautuivat välittömästi. Esimerkiksi osa lipunmyyntiin soittaneiden asiakkaiden puheluista yhdistettiin myyjän sijasta toisille puhelinasiakkaille.
R-kioskeilla oli ongelmia saada yhteys Lippupisteen verkkopalveluun. Esimerkiksi Munkkiniemen R-kioskilta ei myyty aamulla yhtään lippua. Lisäksi aiemmista tiedoista poiketen kioskeihin tuli myyntiin vain halvimpia 99 euron hintaisia lippuja.
Konsertti myytiin loppuun puoleen päivään mennessä. Hurjasta ennakkokysynnästä johtuen lippuja sai ostaa enintään kuusi kappaletta.
Koska osa asiakkaista oli varannut lippuja yli rajoituksen, muutamia lippuja palautui myyntiin iltapäivällä.
"Nyt kaikki on myyty", Lippupisteen toimitusjohtaja Ari Palhamo kertoi illalla.
Lippupisteen järjestelmät eivät kaatuneet rypistyksen aikana. Ruuhka hidasti niitä, mutta Palhamon mukaan suoritus on kouluarvosanana seiskan arvoinen.
"Liput myytiin ennätysajassa. Nettikaupassa kävi 80000 asiakasta ja puhelinpalveluun yritti soittaa 200000 ihmistä. Kysyntä oli moninkertainen tarjontaan nähden."
Näillä näkymin toista konserttia ei kuitenkaan ole luvassa.
Helsinkiläinen Aleksi Holkko onnistui saamaan ensimmäiset myyntiin tulleet Madonnan liput Bio Rexin Lippupisteestä Helsingissä.
Hän ehti jonottaa neljä ja puoli tuntia, ennen kuin Lippupisteen luukku avattiin maanantaina aamuyhdeksältä.
Lasipalatsin edustalla lippuja oli parhaimmillaan noin 50 ihmisen jono. Holkon kaverit raportoivat, että Seinäjoella kysyntä oli hurjempaa. Siellä jonossa oli aamuseitsemältä jopa sata ihmistä.
Madonnan ensikonsertti Suomessa sulkee Jätkäsaaren ilmatilan 10.2.2009
Huono onni ja lippujärjestelmän kaatuminen aiheuttivat neljän tunnin jonotuksen Akselille 10.2.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi