Julkaistu: 14.8.2009 lehdessä osastolla Kaupunki
Tuottaja
Kari Korkmanissa täytyy olla ripaus fanaattisuutta, koska
mies jaksaa jatkuvasti viritellä uusia näyttelyitä ja erilaisia
tempauksia Helsinkiin.
Hänet palkittiin hyvistä ideoistaan torstaina Art goes Kapakka -kaupunkifestivaalin tunnustuspalkinnolla.
Kiitosta tuli erityisesti työstä, jolla design-kulttuuria on tuotu eri tavoin kaupunkilaisten elämään. Hän on myös auttanut alan tekijöitä löytämään toisensa ja virittelemään yhteistyötä.
Mihin Korkman haluaisi iskeä seuraavaksi?
"Vallilan konepajan alueella ei näytä tapahtuvan juuri mitään, vaikka suunnitelmiakin on ollut."
YIT sopi VR:n kanssa kehittävänsä konepajan aluetta jo vuosia sitten.
"Sinne pitäisi saada veturi puhkumaan sellaista henkeä, jolla etsittäisiin avoimin mielin vaihtoehtoja. Ehkä veturi ei olekaan suuri rakennusliike", rauhallisen oloinen Korkman pohtii.
"Mitään ei synny ilman fanaattisuuden ripausta. Nyt olisi ehkä aika kutsua saman pöydän ääreen monenlaisia toimijoita miettimään uusia ideoita. Uudenlaista, elävää kaupunkia pitää puskea pitkäjänteisesti ja sitkeästi."
"Millaisia uusista Jätkäsaaren ja Kalasataman kaupunginosista syntyy? Pursuvatko ne elämää vai tuleeko niistä lähiöitä?" Korkman miettii.
Hän kaipaa uusiin kaupunginosiin rosoisia välitiloja. Yhdessä kaupunkilaisten kanssa niihin voitaisiin kehitellä erilaisia kohtaamispaikkoja.
Tuoreen idean hän nappaisi eräästä Washingtonin uudesta kaupunginosasta. Siellä talojen katutaso jätettiin rakentamatta valmiiksi. Tehtiin vain pilarit ja niiden yläpuolelle asuntoja. Jokainen yrittäjä sai rakentaa oman liikkeensä tai toimistonsa valmiiksi alusta loppuun.
"Katukuvasta tuli tosi ilmeikäs ja erilainen. Tämäntyyppisiä ennakkoluulottomia toimintatapoja tarvitaan ehdottomasti lisää Helsinkiin!"
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi