20.2.2008 0:28
Romanit rakensivat itselleen majapaikan sillan alle. Poliisi kuitenkin tyhjensi leirin.
Helsingin poliisi tyhjensi Helsingin kaduilla kerjänneiden Romanian romanien leirin Itä-Helsingissä.
Kerjäläisten teltat tavaroineen vietiin Itäkeskuksen poliisiin. Leiriin jätettiin asiasta kertova romaniankielinen lappu, jossa neuvottiin noutamaan tavarat poliisilaitokselta.
Kenttäkomisario Jere Roimu Itäkeskuksen poliisista korostaa, ettei tapaukseen liity rikosta. Häätö perustui leiriytymiskieltoon Helsingin kaupunkialueella.
Kun poliisi ja HKR tyhjensivät telttaleirin, sillan rakenteista löytyi toinenkin yöpymispaikka. Niin kutsutun silta-arkun huoltoluukku oli avattu ja sillan sisään jäävään tilaan oli rakennettu nukkumasijat.
"Siellä oli semmoinen pakettiautollinen kerjäläisten tavaroita. Vaatetta, lumppua, peittoa. Ei mitään selkeästi arvokasta", kenttäkomisario Roimu kuvaili leirin tavaroita tiistaina.
Poliisi on käynyt paikalla useammankin kerran. Ihmiset ovat tehneet leiristä lukuisia valituksia.
Roimun mukaan poliisin kannalta suurin ongelma on se, että romanit ovat kulkeneet leiriin Itäväylän ramppien yli.
"Se on erittäin vaarallista. Autoilijat ovat ilmoittaneet joutuneensa väistelemään kolmikaistaisella Itäväylällä liikkuneita ihmisiä."
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Politiikka | Julkaistu 16:57
Vanhanen: Rehniä ei ajeta kauppakomissaariksi 14:07
Tutkijat: Olli Rehn on nyt vahvoilla 11:40
Rehn ei allekirjoita uusien EU-johtajien saamaa kritiikkiä 13:44
Stubb: Ulkoministeri Ashton solminee vahvat suhteet Clintoniin 8:28
Belgian Van Rompuy ja Britannian Ashton on EU:n uusi johtokaksikko 19.11. 23:32