Julkaistu: 3.1.2008 lehdessä osastolla Kaupunki
Ville Valon tavaramerkki on tupakoida ketjussa keikan aikana.
Tavastia-klubilla vuosi vaihtui loppuunmyydyllä
Helldone-festivaalilla, jossa pääesiintyjänä oli HIM. HIM:n keulakuva,
laulaja
Ville Valo tuprutteli tuttuun tapaansa keikan aikana lavalla
tupakkaa.
Toimitusjohtaja Juhani Merimaa, kerrottiinko Valolle, että Tavastia on uuden tupakkalain myötä ollut savuton kesäkuun alusta asti? "Kyllä hän varmasti oli siitä tietoinen. Vertaisin tätä teatteriesitykseen. Jos teatteriesityksen käsikirjoituksessa on kohtaus, jossa sauhutetaan, niin pitääkö se kohtaus pyyhkiä pois. Lavalla käytetään muutenkin paljon savua efektinä. Kohta ollaan siinä tilanteessa, että emme voi katsoa 40-luvun amerikkalaisia elokuvia, koska niissä poltetaan joka kohtauksessa."
Eikä kukaan Tavastian henkilökunnasta pyytänyt Valoa menemään polttamaan tupakkaansa Tavastian edustalle kadulle? "Luulen, että yleisö olisi ollut aika pettynyt, jos HIM olisi keskeyttänyt esityksensä."
Entä miten olisi toimittu, jos hän olisi polttanut tupakkaa yleisön parissa ennen tai jälkeen keikan? "No, näin ei tapahtunut."
Helldone-festivaaleilla oli paljon ulkomaalaisia kävijöitä, joista kaikki eivät varmasti tunne suomalaista tupakointilainsäädäntöä. Levisikö tupakointi Ville Valon innoittamana yleisön keskuuteen? "Ei levinnyt, yleisö on aika hyvin selvillä. Ihmiset liikkuvat paljon, eikä Euroopassa ole enää hirveän montaa savullista aluetta."
Onko Tavastian legendaarinen takahuone myös savuton? "Kyllä. Ei siellä ole kameroita tai erillistä vahtia, mutta kyllä sen niin kutsutusti haistaa."
Onko esiintyjiltä tullut savuttomuudesta palautetta? "Ei ole oikeastaan mitään, laki on laki. Jo ennen tupakkalakia muutamat artistit vaativat äänensä takia savuttomuutta saliin."
Eli Tavastian esiintymislavasta ei tehdä tulevaisuudessa tupakkakoppia? "Ei, musiikkiesityksessä äänellä on keskeinen merkitys. Jos ääni suljetaan erilliseen tilaan, silloin se saattaa kärsiä."
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi