1.7.2009 20:38
Uusi, pääasiassa vammaisille ja vanhuksille tarkoitettu kuljetusten välityspalvelu tukkeutui pahasti heti, kun se oli aloittanut toimintansa keskiviikon vastaisena yönä.
Stadin kyydin välityspalvelu siirtyi heinäkuun alusta Helsingin kaupungin liikelaitoksen Palmian hoidettavaksi.
"Ruuhkautumisen syynä oli oikein syiden suma. Uuden, ison tietojärjestelmän käyttöönotto ei onnistunut odotetusti. Vanhoja tilauksia ei siirtynyt uuteen järjestelmään ja kuljettajillakin oli hankaluuksia uusien laitteiden kanssa", johtaja Riitta Karvinen Palmiasta kertoi.
Palmia hälytti keskiviikkona lisää henkilökuntaa töihin ruuhkan purkamiseksi. Karvinen arvelee, että ongelmia piisaa kuitenkin koko tämän viikon.
"Pyydämme kaikkia ensi viikolle tai sitä myöhemmäksi kuljetuksia tarvitsevia soittamaan vasta ensi viikolla."
Stadin kyyti järjestää Helsingissä vammaispalvelulakiin ja sosiaalihuoltolakiin perustuvat kuljetuspalvelut. Kyytiä voivat käyttää vain ne, joilla on voimassa oleva kuljetuspalvelupäätös. Kuljetuspalvelua haetaan oman asuinalueen vammaisten sosiaalityön toimipisteestä.
Palmia vastaa kuljetusten välittämisestä ja itse kuljetuspalvelun hoitavat sosiaaliviraston kilpailuttamat liikennöitsijät. Asiakkaita on noin 12 000 ja matkoja noin 1 500–2 000 päivässä.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Kaupunki | Julkaistu 8:59
Ulkomaat | Päivitetty 9:05
Kotimaa | Julkaistu 10:45
Urheilu | Julkaistu 9:48