Julkaistu: 8.12.2007 lehdessä osastolla Kaupunki
Sisäministeriön poliisiosastolla on epäilty, että huumepoliisit
olisivat katsoneet vinkkimiestensä rikoksia sormien läpi saadakseen
tietoja rikollisliigojen puuhista.
Asiasta kertoi ensimmäisenä Nelosen uutiset noin kolme viikkoa sitten.
Sisäministeriön epäilyjen lisäksi mielialoja ovat tiettävästi hiertäneet poliisijohdon tekemät pakkosiirrot.
Huumerikosyksikössä siirrettiin runsas kuukausi sitten kaksi poliisia Malmille kenttätehtäviin ja kuusi muuta irrotettiin tutkittavana olleesta jutusta sen jälkeen, kun tutkintavanki oli kotikäynnillä juonut itsensä humalaan.
Hyllytykset on sittemmin peruttu, mutta toista kotikäynnillä olleista poliiseista epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Helsingin huumepoliisi on tehnyt viime aikoina myös harvinaisen hyvää tulosta.
Pari viikkoa sitten poliisi sai valmiiksi tutkinnan, joka koski yli 20 miljoonan euron huumebisnestä pyörittänyttä liigaa. Poliisin mukaan liiga toi maahan 3000 kiloa hasista ja 20 kiloa kokaiinia. Jutussa kertyi tutkintamateriaalia niin paljon, että se vietiin syyttäjälle pakettiautolla.
Lokakuun lopussa poliisi kertoi, että kahden erillisen jutun tutkinnassa takavarikoitiin peräti 10000 ekstaasitablettia ja 25 kiloa amfetamiinia.
Poliisien sairauslomat lamauttivat vakavien huumerikosten tutkinnan 8.12.2007
Sattuma paljasti taas uuden huumeliigan 8.12.2007
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi