Julkaistu: 8.10.2007 lehdessä osastolla Kaupunki
Tietunnelin avointen ovien päivä veti järjestäjien mukaan paikalle 5 000 ihmistä.
Järjestäjien mukaan arviolta 5000 ihmistä tutustui pian avattavaan
tietunneliin Helsingin Vuosaaressa sunnuntaina. Tietunnelin avointen
ovien päivässä oli mahdollista tutustua Suomen pisimpään, noin 1,5
kilometriä pitkään tunneliin, kävellen.
Tilaisuuteen oli järjestetty ilmainen bussikyyti Vuosaaren metroasemalta. Yleisömäärän vuoksi paikalle jouduttiin tilaamaan ylimääräisiä autoja.
"Vuosaaren metroasemalla jouduttiin jonottamaan bussikyytiä pitkälti toista tuntia", kertoi tapahtumassa vieraillut Vesa Tossavainen Järvenpäästä. Hän oli saapunut paikalle, koska halusi tutustua tunneliin kävellen ennen kuin se pyhitetään autoliikenteelle ensi viikolla.
Tapahtuman järjestäneen Vuosaaren satamahankkeen projektipäällikkö Ronald Westermark kertoi yllättyneensä suuresta yleisömäärästä. Hän uskoi, että kaunis syyssää sekä tietunnelin näkyvyys viestimissä olivat houkutelleet tapahtumaan niinkin paljon uteliaita kaupunkilaisia.
Tietunneli oli valaistu ja siellä sai kävellä tilaisuuden aikana vapaasti. Esillä oli myös valokuvanäyttely, joka esitteli 2003 alkaneita rakennustöitä. Ohjelmassa oli lisäksi tunnelijuoksu sekä tunnelitanssit orkesterin säestyksellä. Paikalliset urheiluseurat olivat järjestäneet tarjoilua.
Westermarkin mukaan suuri osa yleisöstä osallistui myös kiertoajelulle, jonka kohteena oli rakenteilla oleva Vuosaaren satama-alue.
Tietunnelin viralliset avajaiset järjestetään tiistaiaamuna.
Liikenteelle tunneli avautuu tiistaina iltapäivällä.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi