Julkaistu: 9.12.2008 lehdessä osastolla Kaupunki
Vantaan Pähkinärinteen ostoskeskuksessa asioinut Rauli Halme sai kerran parkkisakon ParkPatrolilta. "Maksoinkin sen piru vie", Halme harmitteli. Halmeen mielestä yksityisestä pysäköinninvalvonnasta ilmoittavia merkkejä on ollut vaikea huomata.
Yksityinen pysäköinninvalvonta alkoi pääkaupunkiseudulla vuonna
2004.
Palveluita ovat tilanneet ostoskeskukset, toimistokiinteistöt ja
asuntoyhtiöt.
Helsingin hovioikeuden mukaan yksityisillä maanomistajilla ja
pysäköinninvalvontayhtiöillä ei ole oikeutta määrätä maksuja
autoilijoille.
Oikeusministeriö on vasta laatimassa lainsäädäntöä yksityisistä
pysäköinninvalvojista.
Pysäköintiongelmien kanssa painivat yritykset pettyivät, kun
pysäköinninvalvontayhtiö ParkPatrol ilmoitti toimintansa
keskeyttämisestä.
ParkPatrolin asiakkaina ovat muun muassa öljy-yhtiöt Neste, Shell ja Teboil.
ParkPatrolin hallituksen puheenjohtajan Lauri Mustosen mukaan yksikään heidän asiakkaistaan ei vielä ole irtisanonut sopimustaan, vaikka toiminta on keskeytetty ja ParkPatrolin kymmenen hengen henkilökunta on lomautettu.
Yksityistä pysäköinninvalvontaa jäätiin suorastaan kaipaamaan. Monet taloyhtiöt ovat olleet helisemässä, kun sikin sokin parkkeeratut autot ovat tukkineet pelastustiet.
"Se on ollut meille iso apu, että talojen pelastustiet ovat pysyneet auki. Poliisi ja kunnalliset sakottajat eivät iltaisin ja viikonloppuisin pihoissa kiertele. Olemme kädet pystyssä. Emme tiedä, mitä tässä pitäisi tehdä", tuskaili isännöitsijä Maria Uronen Vantaan kaupungin vuokra-asunnot omistavasta VAV Asunnot Oy:stä.
ParkPatrolin toiminnalta lähti pohja pois, kun hovioikeus linjasi pari viikkoa sitten tuomiossaan, etteivät yksityiset yhtiöt voi määrätä parkkisakkoja.
"On syntynyt yleinen kaaos. Maksuprosentti on heikko ja liiketoiminta on kannattamatonta. Hovioikeuden päätöksen jälkeen vain muutamat ovat maksaneet saamansa huomautuksen", Mustonen kertoo.
Kaaoksen pelätään syntyvän myös yksityisillä paikoitusalueilla, jos valvonta jää retuperälle. Vantaan Pähkinärinteessä K-marketin pihasta tuli romuautojen säilytyspaikka ennen kuin alue annettiin yksityiselle pysäköinninvalvojalle. "Ennen ParkPatrolin toimintaa sinne jätettiin romuautot seisomaan. Autoja seisoi viikkokausia miten sattuu ympäriinsä. Kaikista niistä ongelmista päästiin ParkPatrolin ansiosta", kiittelee palveluvastaava Mikko Mäkinen kiinteistö huoltoyhtiö Pähkinähoito Oy:stä.
Yhtiö omistaa Pähkinärinteen ostarin pysäköintitilan.
Jopa tavallisella autoilijalla tuli sakottavaa parkkipirkkoa ikävä ostarin parkkipaikalla. "Toivon, että he saisivat jatkaa. Pysäköintiin pitäisi saada joku tolkku. Asun tästä parin kilometrin päässä. Ihmiset jättävät taloyhtiömme parkkipaikalle autonsa, kun he lähtevät Thaimaahan", päivitteli kauppareissulla ollut Erkki Helander.
ParkPatrol on toiseksi suurin yksityinen pysäköinninvalvontayritys Suomessa. Suurin on ParkCom. Se ei aio lopettaa toimintaansa.
"Kuulin ParkPatrolin päätöksestä aamulla. Ei se kovin suuri yllätys ollut", ParkComin toimitusjohtaja Tom Ek totesi.
Myös ParkComin laputtamat autoilijat ovat jättäneet maksuja maksamatta. "Käräjäoikeuden päätöksen jälkeen kolmannes ei ole maksanut."
ParkPatrolin toiminta on keskeytetty ainakin siihen saakka, kunnes korkein oikeus antaa päätöksen yksityisen pysäköinninvalvonnan laillisuudesta. Hovioikeuden mukaan pysäköintivirhemaksuja saa määrätä vain poliisi ja kunnallinen pysäköinninvalvoja.
ParkPatrolin päätös syntyi nopeasti. Toiminnan keskeytyksestä päätettiin viime keskiviikkona. Vielä pari viikkoa sitten Mustonen vakuutti Helsingin Sanomissa, että yrityksellä menee hyvin.
KOMMENTTISakkoja vaan! 9.12.2008
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi