lauantai 11.2.2012 | Talvikki  Onnittele e-kortilla

Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinto Leena Parkkiselle

18.11.2009 18:00

Mika Ranta / HS

Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon voittaja Leena Parkkinen sai onnitteluhalauksen päätoimittaja Janne Virkkuselta.

Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon voittaja Leena Parkkinen sai onnitteluhalauksen päätoimittaja Janne Virkkuselta.

Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon vuoden parhaalle esikoiskirjalle on voittanut Leena Parkkinen, 30, romaanilla Sinun jälkeesi, Max (Teos).

Se kertoo siamilaisista kaksosista, veljeksistä joiden tarina avaa näkymiä maailmansotien välisen ajan henkiseen ilmastoon manner-Euroopassa ja Suomessa. Keskeistä on ihmisen oireileva kyky sekä toisaalta usein jylläävä kyvyttömyys kohdata, sietää ja hyväksyä erilaisuutta – silloin ja nyt.

Parkkinen liikkuu luontevasti sotien välisen ajan pulan, vapaudenjanon, turmion ja tyylin sekoituksessa, jota tavataan nimittää dekadenssiksi.

Katsomisen ja koskemisen maksullisilla areenoilla, takahuoneissa ja kujilla kyljestä toisiinsa kiinnitetyt veljekset kohtaavat muita rujoja luonnonoikkuja ja voivat hengittää vapautuneesti. Toisaalta: palvotut valioyksilötkin sopivat seuraksi, koska "kauneus on myös epämuodostuma", kuten kirjassa todetaan.

"Vertaus Günter Grassin tasan 50 vuotta sitten ilmestyneeseen Peltirumpuun on paikallaan: kummankin näyttämö on freak show eli kummallisuuksien sirkus, jota elämäksi kutsutaan", perusteluissa todetaan. "Kyseisissä debyyteissä kuvauksellinen kerronta pulppuaa tylyistä tosiasioista magiikan kosketusten kautta ikään kuin jo kokeneen tekijän ja näkijän viisauteen."

Sinun jälkeesi, Max kulkee Euroopan nurjaa puolta ja näyttää, että ilman ristiriitoja ja järjenvastaisuutta tuskin on ihmisyyttäkään. Matka erilaisuuden hyväksymiseen jatkuu

Kaikkiaan palkintoraadin tietoon tuli runsaat 70 suomeksi kirjoitettua esikoisteosta. Varsinaiseen loppukilpailuun raati valitsi kymmenen teosta, kaksi runo- ja yhden novellikokoelman sekä seitsemän romaania.

Aivan viime vaiheessa se keskusteli kolmesta teoksesta. Parkkisen ohella terävimpään kärkeen nousivat Teemu Kaskisen sotaromaanin kliseitä rikkova Sinulle, yö (WSOY) sekä Jarno Lindemarkin taiteellista laaja-alaisuutta henkivä runoelma Tuleen heitetty kello (Sanasato).

Raadin päätös oli yksimielinen.

Palkintosumma on 15 000 euroa. Vuoden paras esikoisteos palkittiin nyt 15. kerran.

Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinto jatkaa vuosina 1964–1994 myönnetyn J.H. Erkon esikoiskirjapalkinnon perinnettä.

Palkintolautakunnan puheenjohtajana toimi kirjallisuustoimittaja Antti Majander. Muut jäsenet olivat toimittaja, kirjailija Suvi Ahola, kriitikko Mervi Kantokorpi, palkinnon edellinen voittaja Katri Lipson sekä toimittaja, kirjailija Jukka Petäjä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Hae kirjoja
 
RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.