lauantai 20.3.2010 | Aki, Kim  Onnittele e-kortilla
KIRJAT

Houkutus-saaga päättyy typerästi

Julkaistu: 13.11.2009 lehdessä osastolla Kulttuuri

KIRJAT. Houkutus-saaga on tullut päätökseensä, ja fanit huokaisevat pettymyksestä - tai helpotuksesta. Ihmistytön ja vampyyripojan kiihkeänä rakkaustarinana alkanut kirjasarja on lisännyt kierroksiaan osa osalta ja vyörynyt monien mielestä jo yli äyräiden. Aamunkoissa dramaattiset käänteet seuraavat toisiaan sellaisella vauhdilla, että niiden teho alkaa jo kärsiä. Osa juonellisista ratkaisuista on suoraan sanottuna typeriä.

Sarjan ensimmäisten kirjojen rauhalliselle tunnelmoinnille ei ole enää aikaa, kun milloin kenenkin hahmon henkeä uhataan ja pakollinen lopullinen taistelukin häämöttää edessä. Vaikeimmatkin tilanteet tuntuvat kuitenkin ratkeavan ihmeen helpolla.

Tällä kertaa Stephenie Meyer on tuonut toiseksi kertojaksi ihmissusi Jacobin, joka onkin monessa mielessä koko sarjan kiinnostavin hahmo. Valitettavasti hänenkin ristiriitaisen mielenkiintoinen luonteensa typistyy Aamunkoissa.

Romanttisen vampyyriviihteen historiaan Houkutus-sarja tulee kuitenkin taatusti valtavan suosionsa johdosta päätymään.

Suomalainen.com

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Arviot
Hae kirjoja
RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.