14.1.2009 0:00
Ruotsin myydyimpiin kirjailijoihin kuuluvan Liza Marklundin teos Uhatut (Gömda) ei olekaan niin totta kuin on uskottu.
Hän myönsi maanantaina Newsmill-verkkosivustolla, että kirjaa ei olisi pitänyt luonnehtia termillä "en sann historia", tositarina.
"Korrektimpaa olisi ollut kirjoittaa, että se perustuu tositarinaan", Marklund kirjoittaa.
Hänestä on surulllista, jos lukijat tuntevat itsensä petetyiksi. Tarinan kohtia kuitenkin muutettiin kirjan henkilöiden suojelemiseksi.
Marklund muistuttaa myös, että kirjan kustantanut Piratförlaget on myynyt teosta aina kaunokirjallisena teoksena, ei koskaan elämäkertana tai reportaasikirjana.
Suomessakin 2002 myyntilistoille noussut Uhatut kertoo Maria "Mia" Erikssonista, pankkivirkailijasta, joka rakastuu "tummasilmäiseen", väkivaltaiseen mieheen.
Erottuaan Mia joutuu pakoilemaan uuden perheensa kanssa väkivaltaista ex-miestään vuosikausia ja vaihtamaan lopuksi identiteettiä. Kirja kuvaa kylmäävästi kansankodin kyvyttömyyttä suojella ihmisiä.
Jatko-osa Asyl ilmestyi Suomessa 2005 nimellä Turvapaikka. Siinä Mia aloittaa uuden elämän Etelä-Amerikassa, mutta joutuu taas pakenemaan Yhdysvaltoihin.
Uhatut-kirjan taustat nosti uudelleen otsikoihin kirjailija ja toimittaja Monica Antonsson, jonka teos Mia - sanningen om Gömda julkaistiin joulun alla Ruotsissa.
Antonsson väittää Liza Marklundin tehtailleen tarinan yhdessä kirjan päähenkilön "Mian" kanssa. Myös "Mian" väkivaltaiseksi syytetty ex-mies pääsee kirjassa ääneen.
Antonssonin mukaan "Mian" uusi mies on esimerkiksi yrittänyt tappaa ex-miehen.
Tietojen saamiseksi Antonsson oli luvannut haastateltavilleen lähdesuojan ja anonymiteetin. "Mian" kannalta lupaus jäi vajaaksi: tämä teki kirjasta ilmiannon Ruotsin oikeuskanslerille sen ilmestyttyä.
Kohu jatkui tiistain Dagens Nyheterissä, jossa Marklundia vastaan hyökkäsivät asianajaja Max Fredriksson, filosofian tohtori Magnus Lindgren sekä psykologi Björn Lagerbäck. He syyttivät Marklundia kaksinaismoraalista ja väittivät, ettei kirjailijaa voi ottaa todesta, kun keskustellaan suhteiden väkivallasta.
Pitkän kirjoituksen ytimenä on kritiikki siitä, että Marklund on hyväksynyt agentikseen miehen, joka on tuomittu perheväkivallasta. Marklundin mukaan mies on tuomionsa kärsinyt ja ansaitsee toisen mahdollisuuden.
Uhatut-romaanin "mustasilmäinen mies", joka kirjoituksen mukaan on syntyperältään arabi, ei Marklundin mukaan sen sijaan koskaan voi hyvittää rikostaan.
Kustannusjohtaja Minna Castrén Otavasta liittää Liza Marklundista Ruotsissa syntyneen kohun kirjailijan persoonaan.
"Marklundin ympärillä on aina kohua. Hän on yhteiskunnallinen kommentoija ja ärhäkkä keskustelija, joka herättää voimakkaita tunteita."
Suomessa sekä Uhatut että Turvapaikka on julkaistu romaaneina. Castrénin mukaan se on voimakas signaali.
"Silloin on selvää, ettei ole kyse tietokirjasta eikä dokumentista. Jos sanotaan, että kirja perustuu löyhästi tositapahtumiin, se on määrittelykysymys. Ruotsissa syntynyt kohu tuntuu suurennetulta."
Uhatut-romaanin suomenkielisessä versiossa takakannessa lukee, että kirja perustuu tositapahtumiin. Jos kirjasta tulee uusintapainos, tekstiä voidaan Castrénin mukaan muokata.
Sekä Uhatuista että Turvapaikasta on painos tällä hetkellä loppu. Juuri nyt ei ole tulossa uutta painosta, mutta Castrén arvioi, että se on mahdollista.
Marklundin kirjoja on suomennettu yksitoista. Niitä on myyty noin 600 000 kappaletta. Uhattuja ja Turvapaikkaa on molempia myyty 35 000 kappaletta
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Julkaistu 8.2.2012