torstai 9.2.2012 | Raija, Raisa  Onnittele e-kortilla
ESIKOISKIRJA ESIKOISKIRJA

On antauduttava

Nelli Hietalan romaani aavistelee ja luo tunnelmia

Julkaistu: 27.5.2009 lehdessä osastolla Kulttuuri

Tarvitaan lukija, jolle riittää pelkkä tunnelma.

Ei, 27-vuotias jyväskyläläinen opiskelija, kirjastovirkailija ja - kuten kustantajan tiedote kertoo - kerrostaloasuntonsa pihalla retiisejä kasvattava Nelli Hietala ei kirjoita romantiikkaa saati kauhua.

Pikemmin hänen esikoisromaaninsa henkistä sukulaisuutta voisi hakea vaikkapa Maarit Verrosen muutamista alkukauden teoksista, joissa maailma on tämä meidän omamme ja silti kuitenkin hiukan eri, mahdottomien tapausten täysin mahdollinen näyttämö, jota asuttavat luonnollisesti hengittävät, tuntevat ja käyttäytyvät ihmiset.

Romaanin nimi 39 astetta luoteeseen antaa osoitteen pikkukaupungille, josta leipurinpoika ties monennessa polvessa ei ole koskaan poistunut ja johon jatkuvasti äitinsä kannalla liikekannalla ollut neito muuttaa. Pysähtyneisyys kohtaa liikkeen.

Olisi yllätys, jos ne eivät lopuksi vaihtaisi paikkaa, toisin sanoen he rooleja.

Neitoa kiinnostaa myös pojan pikkuveli, joka on jättiläinen ja niin kiltti, ettei henno kieltäytyä edes manalanmatkalta.

Hietala kirjoittaa herkästi henkilöittensä mielenliikkeitä aavistellen. Tai siis lukijallaan aavistuttaen.

Tutkinnan alla ovat ainakin sellaiset ulottuvuudet kuin välittäminen, vastuuntunto ja rakkaus. Sekä ennen muuta niiden kietoutuminen yhteen kimpuksi, jonka sisällä uhrimieltä ja itsellisyyttä ei oikein voi erottaa toisistaan. Kumpi on kauniimpaa ja viisaampaa, kiinni pitäminen vai irti päästäminen?

Kukin omasta suunnastaan romaanin nuoret havahtuvat siihen, että saattaa sittenkin olla mahdollista tarttua aikaan ja vaikuttaa siihen. Aiemmin oma elämä on vain valunut ylle ja ohitse.

Niin sanotusti järkevien vanhempien maailma on jo jämähtänyt menneeseen aikamuotoon.

Hietalan luoteiskylässä kokonaisen vuoren voi siirtää pois ja kipata mereen, jos sattuu olemaan mahtimies. Mutta vuoren voi myös kasvattaa takaisin, jos kasteluvedessä ei ole tippaakaan kyynisyyttä ja vallantahtoa.

Tarvitaan lukija, joka osaa antautua sille, mitä hän lukee.


Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinto vuoden parhaalle suomenkieliselle esikoisteokselle jaetaan 18. marraskuuta. Korkeintaan kaksitoista ehdokasta nimetään lokakuun lopussa.

Suomalainen.com

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Hae kirjoja
 
RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.