lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
ARVIO Emilia Lehtinen ja Laura Valojärvi: Kulta, voisitko syöstä tulta?-tarinoita edistyneille lohikäärmeiden kasvattajille. WSOY. 49 s. 22e.

Vahva tarina, huikea kuvitus

Kulta, voisitko syöstä tulta? -kuvakirja parodioi eurooppalaisia tarinoita ritari Yrjöstä homejuuston syntyyn. Kirjan yhteisenä nimittäjänä ovat lohikäärmeet. Emilia Lehtisen runomittainen teksti on osuvaa, Leonardo da Vincistä kertoessaan jopa rietasta.

Julkaistu: 14.11.2010 lehdessä osastolla Kulttuuri

Laura Valojärvi kuvitti Kulta, voisitko syöstä tulta? -kuvakirjan.

Laura Valojärvi kuvitti Kulta, voisitko syöstä tulta? -kuvakirjan.

Kirjat. Kulta, voisitko syöstä tulta? -kuvakirja parodioi eurooppalaisia tarinoita ritari Yrjöstä homejuuston syntyyn. Kirjan yhteisenä nimittäjänä ovat lohikäärmeet. Emilia Lehtisen runomittainen teksti on osuvaa, Leonardo da Vincistä kertoessaan jopa rietasta. Leonardo on harmaa höpsö ukko, jolta "kaikki jäi kesken tai luonnokseksi". Renessanssineron harmaat hiukset muuntuvat valkoisiksi luonnosviivoiksi Laura Valojärven kuvassa. Mitäpä muutakaan miehestä jäi jäljelle!

Ritari Yrjöstä kertovassa tarinassa lohikäärme on kätketty valkoiseen piilokuvaan, joka toimii tekstin taustana. Pituutta eläimellä on kaksi aukeamaa. Keskiaikaiseen tapaan Valojärvi kuvaa tapahtumasarjan goottilaisen katedraalin lasimaalauksissa.

Nykyaikaan sijoittuvassa tarinassa tv:stä tuttu, hyvään pyrkivä tiedemies saa aikaan tuhoa. Upea ananaskuvioinen verho - joka tosin muistuttaa vahakangasta - luo tv:n katselulle arkiset puitteet ja lisää tapahtumien uskottavuutta.

Valojärven kuvissa on ideaa, ja Lehtinen on vahva tarinankertoja. Älykkäällä ja hauskalla tavalla he siirtävät eurooppalaista kulttuuriperintöä nuorille lukijoille.

Suomalainen.com

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Hae kirjoja
 
RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.