Hirvilammin kestitettävät eivät tunnista tapauksia

 |   | 
 
Saara Pelkonen / TS-Yhtymä Oy
Tero Hirvilammi.

Turun entinen apulaiskaupunginjohtaja Tero Hirvilammi (sd) vietti ravintolakuittien mukaan kosteita iltoja Turun veronmaksajien piikkiin muun muassa Akavan nykyisen puheenjohtajan Sture Fjäderin (kok) ja valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen erityisavustajan Tage Lindbergin (sd) kanssa.

Lindbergin nimi löytyy Hirvilammen ravintolalaskuista viitisentoista kertaa.

"En ole nähnyt mitään laskuja, koska hänhän ne kuitit kirjoittaa, enkä minä. Muutaman kerran olen hänen kanssaan ollut ja kyllä tiennyt, että ne menevät Turun kaupungin piikkiin", myöntää Lindberg.

Lindberg sanoo olevansa vanha turkulainen ja keskustelleensa Turun ajankohtaisista kysymyksistä.

"En kumminkaan katso, että hän on minua millään tavalla liiemmin kestinnyt tai ketään muutakaan. Sitä en osaa sanoa, mitä hän kuitteihin on kirjoittanut", Lindberg sanoo.

Fjäderille Hirvilammi on tarjonnut kuittaustensa mukaan muun muassa kolme pulloa Cordon Negroa ravintola Teatterissa. Fjäder sanoo, ettei tunnista tapausta. Hän ei kestityksiä saadessaan ollut vielä Akavan puheenjohtaja.

"Tarjoilu oli silti kaupungin etu. Fjäder oli jo tuolloin keskeinen vaikuttaja Akavassa", selitti Hirvilammi hallintooikeudessa.

Fjäder sanoo tuntevansa Hirvilammin hyvin, sillä Hirvilammi oli Ekonomiliiton hallituksen jäsen ja työvaliokunnan puheenjohtaja, kun Fjäder itse oli Ekonomiliiton edunvalvontajohtaja.

"Tiedän, että nimeni esiintyy monissa laskuissa, mutta en tiedä miksi, enkä tykkää siitä. En ole syyllistynyt mihinkään, eikä ole minun syyni, jos joku laittaa nimeni johonkin."

"En olisi ehtinyt muuta tekemään kuin olla ryyppäämässä hänen kanssaan, ja se ei pidä paikkaansa. Voi olla, että jokunen kerta olen ollut Turussa hänen vieraanaan."

Turun kaupunginhallitus irtisanoi Hirvilammin apulaiskaupunginjohtajan virastaan tämän vuoden helmikuussa. Kaupungin mukaan Hirvilammi oli menettänyt luottamuksen esiinnyttyään päihtyneenä työpaikallaan ja käytettyään väärin edustusrahoja. Irtisanomisesta tehtyä valitusta käsitellään parhaillaan Turun hallinto-oikeudessa.

Hirvilammi joutuu nyt käsiteltävänä olevan oikeusjutun jälkeen toiseen oikeusistuntoon helmikuussa.

Helsingin käräjäoikeudessa käsitellään helmikuussa kolmea pahoinpitelyä, joissa vastaajana on Hirvilammi ja uhrina hänen vaimonsa. Pahoinpitelyjen epäillään tapahtuneen viime vuoden syys- ja lokakuussa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori