Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Kesän uusi lämpöennätys mitattiin tänään Porvoossa

 |   |   | 
 
STT
Roni Rekomaa / Lehtikuva
Lapsia uimassa kaupunkisillan uimapaikalla Hyvinkäällä sunnuntaina.
Lapsia uimassa kaupunkisillan uimapaikalla Hyvinkäällä sunnuntaina.

Tämän kesän helteisimmät lukemat on mitattu Porvoossa, vahvistaa Ilmatieteen laitos. Lämpötilaksi mitattiin ylimmillään tänään 29 astetta. Myös Lappeenrannassa ja Lahdessa päästiin lähes samoihin lukemiin.Hellettä on riittänyt tänään aina Oulujärvelle saakka.

Kesän edellinen lämpöennätys mitattiin 8. heinäkuuta Hämeenlinnassa. Tuolloin elohopea nousi 28,5 asteeseen.

Lämpötilat ovat yhä kaukana kaikkien aikojen ennätyshelteistä. Tasan kaksi vuotta sitten Joensuun Liperissä mitattiin peräti 37,2 astetta.

Salamoita on välähdellyt enemmän kuin koko kesänä. Ilmatieteen laitoksen mukaan tänään on iskenyt jo yli 11 500 salamaa.

Laskennallinen salamavuorokausi alkaa yöllä kello kolmelta. Sitä ennen yöllä laskettiin lisäksi yli 2 000 salamaa.

Myös yöstä voi tulla paikoin trooppinen eteläisessä Suomessa, sillä lämpötila voi pysytellä yli 20 asteen.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

18.5.2013