Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Kuudes ravintolapäivä sai herkkusuut liikkeelle – katso kuvakooste

 |   |   | 
 
Sami Kilpiö / HS
Rida Lindroos (vas.) ja Jenna Törmänen nautiskelivat Ruttopuistossa blinejä graavilohen, smetanan, mädin ja sipulin kera.
Rida Lindroos (vas.) ja Jenna Törmänen nautiskelivat Ruttopuistossa blinejä graavilohen, smetanan, mädin ja sipulin kera.

Tänään kuudetta kertaa järjestettävä ravintolapäivä rikkoi jälleen ennätyksiä. Pop up -ravintoloita oli ainakin 770 ympäri maailman 15:ssä eri maassa.

Suomen 690 ravintolasta valtaosa oli Helsingissä. Päivä sai helsinkiläiset liikkeelle sankoin joukoin. Erityisen paljon väkeä oli kolmen aikaan Ruttopuistossa, jossa pop up -ravintoloita on noin kymmenen kappaletta.

Helsinkiläiset Rida Lindroos ja Jenna Törmänen jonottivat Blinilään parikymmentä minuuttia, mutta jonotus kannatti. "Hyvää kannattaa aina odottaa, eikö niin", Lindroos toteaa.

Lindroos ja Törmänen ovat käyneet ravintolapäivässä pari kertaa aikaisemminkin, mutta tänään he kiertävät useammassa ravintolassa. Alla ovat polkupyörät, eikä sade haittaa menoa.

Fredrikinkatu 18:ssa sijaitsee Café Absurd, joka on perustettu punavuorelaisasunnon olohuoneeseen. Tarjolla on muun muassa Berserkki-Erkin Perusmättöä, eli suklaa-punajuurikakkua.

Alaovella Café Absurdin portsarina toimii Jussi Hirvonen, jonka kummityttö pyörittää yläkerran teesalonkia.

"Olen käännyttänyt ovelta ihmisiä monta kertaa, kun kahvila on ollut liian täynnä", Hirvonen kertoo.

Hirvosen yllä on oranssi huomioliivi. Hän osti sen portsarihommia varten viereiseltä kirpputorilta. "Myyjä sanoi, että pitää ostaa hipsterivaatteet, kun tulee Tapanilasta tänne hipsterimaisemiin", Hirvonen naurahtaa.

Tien toisella puolella saksalainen Beate Przygoda on tulossa Persia-ravintolasta. Przygodalle ravintolapäivä on ensimmäinen. "Viimeksi tulin tästä ohi, ja ihmettelin, että mikä tämä on. Luin tänään Hesarista ravintolapäivästä."

Przygoda jatkoi kana-aterian syötyään etsimään kakkua jälkiruoaksi. "Se ei ole vaikeaa, kun kaikkialla myydään muffinsseja."

Ravintolapäivä houkutteli sunnuntaina entistä useammat kokeilemaan tilapäisen ravintolan pitämistä myös Järvenpäässä.

Tarja Vuokkovaara luotsasi yhdessä tyttärensä Vilma Kärkkäisen, 14, ja miehensä Pekka Kärkkäisen kanssa ravintola Kulmaa kotipihallaan. Tarjolla oli makuja perheen matkoilta: maa-artisokkakeittoa, chorizo- ja broilerivartaita, tsatsikia sekä valkosuklaalimejuustokakkua.

Perhe osallistui Ravintolapäivään ensi kertaa.

”Suurin osa kävijöistä on ollut ennestään ihan vieraita”, Vuokkovaara kertoi.

Tuusulan rantatiellä KestiKievari-ravintolaa pitäville ystävyksille Saini Ahosen ja Maiju Lehtoselle kerta oli sen sijaan jo kolmas. 1800 -luvun lopulla rakennetun maatalon tuvassa tarjoiltiin tällä kertaa lohta, possua sekä metsäsienikastiketta.

”Joka kerta kävijöitä on ollut paljon”, Saini Ahonen kertoi.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

21.5.2013