VR: Kaukojunat myöhästelevät myös sunnuntaina

 |   |   | 
 
STT
Roni Rekomaa / Lehtikuva
Liikennettä Mäkelänkadulla Helsingissä lauantaiaamuna.
Liikennettä Mäkelänkadulla Helsingissä lauantaiaamuna.

Junamatkustajien on VR:n mukaan syytä varautua junien viivästyksiin ja kalustomuutoksiin myös sunnuntaina. Kireä pakkanen vaikuttaa erityisesti kaukojunien kulkuun.

"Matkustajien kannattaa seurata VR:n nettisivuilta tiedotteita. Netistä löytyvät myös muun muassa asemakohtaiset tiedot junien kulusta. Tiedot on hyvä katsoa ennen matkaa, jotta turhilta odotteluilta vältyttäisiin", VR:n tiedottaja Marja Merta neuvoo.

Kaukojunat myöhästelivät lauantaina pahimmillaan pari tuntia. Merran mukaan junissa oli erilaisia teknisiä vikoja, joista osa johtui kovasta pakkasesta.

Pääkaupunkiseudun lähijunat kulkivat pääosin normaalissa aikataulussa.

Tieliikenne Uudellamaalla kulkee normaalisti eilisen kolarisuman jälkeen.  

Liikkuvan poliisin mukaan aamun aikana on sattunut muutamia peltikolareita, mutta ei poikkeuksellista määrää.

Lahdenväylällä ajetaan yhä alennetulla nopeusrajoituksella 50 kilometriä tunnissa. Paikalla on poliisin mukaan vielä autoja eilisistä ketjukolareista ja niitä hinataan pois.

Etelä-Suomessa ajokeli on lumisateen vuoksi huono Uudellamaalla ja Kymenlaaksossa. Pakkasta on päivän aikana noin 15 astetta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori