Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Pikkupojan junan alle vienyt isoisä kuoli, poika kuntoutukseen

 |   | 
 
STT

Lapsenlapsi sylissään junan alle mennyt isoisä on kuollut sairaalassa. Vantaan poliisi ei päässyt koskaan kuulustelemaan isoisää teon motiiveista.

Rikoskomisario Kimmo Hyvärinen kertoi maanantaina, että isoisän junan alle viemä parivuotias poika on pääsemässä kuntoutukseen.

"Käsitykseni mukaan häntä ollaan siirtämässä kuntoutukseen. Aivan viimeisiä tietoja minulla ei ole", Hyvärinen sanoo.

Poliisi lopettaa murhan yrityksen tutkinnan, koska rikoksesta epäilty isoisä on kuollut. Vähäinen esitutkinta-aineisto tullee osittain julkiseksi ensi viikolla.

Kuusikymppinen mies jättäytyi junan alle kesäkuussa Myyrmäen pohjoispuolella. Mies oli ilmeisesti ollut pikkupojan kanssa sähköpylvään takana piilossa ja kontannut sieltä lähestyvän junan alle.

Isoisän kuolemasta kertoi ensimmäisenä Iltalehti.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi


Uutiset

24.5.2013