Selkämerellä havaittiin vielä vähäisiä määriä mäntyöljyä

 |   |   | 
 
STT

Turku. Öljyntorjunta-alus Louhen miehistö löysi keskiviikkona alkuillasta Selkämereltä vähäisiä määriä mäntyöljyä, joka on peräisin runsas viikko sitten Ruotsissa tapahtuneesta vuodosta.

Suomen ympäristökeskuksen (Syke) mukaan mäntyöljyä havaittiin meressä noin ämpärin kokoisina esiintyminä.

Rajavartiolaitoksen päivällä tekemän valvontalennon aikana öljyä ei havaittu, kuten ei edellisenkään päivän valvontalennolla.

Öljyn oletetulle leviämisalueelle lähetettiin merivoimien öljyntorjunta-alus Louhi, joka saapui paikalle keskiviikkona iltapäivällä. Paikka sijaitsee Selkämerellä suunnilleen Porin korkeudella.

Alkuviikon myrsky hajotti Ruotsista merelle päässeen öljylautan laajalle alueelle ja myös ohensi ja mahdollisesti painoi öljyä pinnan alle. Valvontalentoja jatketaan torstaina.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori